PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին Գյումրիի պիկետի մասնակից Վազգեն Մարտիրոսյանն ասաց, որ քիչ առաջ «Ասպարեզ» ակումբի բակ մեքենա մտավ, որով Վանյանը կարողացավ փախչել հավաքվածներից:
«Մեզ չթողեցին մտնել բակ, նա արագ մեքենա նստեց ու փախավ, ոմանք մեքենայի վրա սկսեցին ձվեր նետել և հարվածել»,- ասաց պիկետի մասնակիցը:
Ավելի վաղ պիկետի մասնակիցները մտել էին ակումբ ու բանակցել, արդյունքում Վանյանն ասել էր, որ ֆիլմի ցուցադրություն չի լինի, եթե ինքը կարողանա անվտանգ դուրս գալ այդտեղից:
Հիշեցնենք, որ Գյումրիում Խաղաղարար նախաձեռնությունների Կովկասյան կենտրոնը Գեորգի Վանյանը նախաձեռնությամբ ԱՄՆ դեսպանատնից ստացած գրանտով հերթական անգամ փորձում էր անցկացնել այսպես կոչված ադրբեջանական ֆիլմերի փառատոն: Նմանատիպ փառատոները նախորդ տարիներին արդեն տապալվել են:

Участник пикета в Гюмри Вазген Мартиросян рассказал корреспонденту PanARMENIAN.Net, что совсем недавно во двор клуба “Аспарез” въехала машина, на которой Георгию Ваняну удалось сбежать от митингующих.
“Мы не впускали его во двор, он спешно сел в машину и уехал, скорее сбежал, вслед машине полетели яйца и другие предметы”, – сказал он.
Немногим ранее участники пикета зашли в здание клуба и вели переговоры, в результате Ванян сказал, что показа фильмов не будет, если ему позволят спокойно уехать.
Следует напомнить, что в Гюмри Кавказский центр миротворческих инициатив по предложению Георгия Ваняна и посредством полученного от посольства США гранта в очередной раз пытается провести так называемый фестиваль азербайджанских фильмов. В прошлом также были сделаны попытки организовать подобные фестивали, однако они не увенчались успехом.