12 Ապրիլ 2012 - 11:40 AMT
Հայաստան-Թուրքիա կինոպլատֆորմի (ՀԹԿՊ) հերթական աշխատաժողովը կայանալու է ապրիլի 12-14-ը` Ստամբուլի 31-րդ միջազգային կինոփառատոնի շրջանակում: Ինչպես հայտնում է «Ոսկե ծիրան» երևանյան միջազգային կինոփառատոնի մամլո ծառայությունը, ՀԹԿՊ 2012 ծրագիրն իրականացվում է «Եվրասիա» համագործակցության հիմնադրամի աջակցությամբ:
Հայաստան-Թուրքիա կինոպլատֆորմը «Ոսկե ծիրան»-ի և «Անադոլու Քյուլթուր» կազմակերպության համատեղ նախաձեռնությունն է, որի նպատակն է խթանել միջմշակութային երկխոսությունը Հայաստանի և Թուրքիայի միջև կինոյի ոլորտում: Այդ ծրագրի շրջանակում մի քանի համատեղ ֆիլմեր են նկարահանվել, որոնք ներկայացվել են լայն հասարակությանը Հայաստանում և Թուրքիայում, ինչպես նաև Գերմանիայում, ԱՄՆ-ում և այլուր: Այս պահին ևս 4 ֆիլմ ընթացքի մեջ է, ինչը ՀԹԿՊ-ի մեծ հաջողության վկայությունն է:
Այս տարի Հայաստան-Թուրքիա կինոպլատֆորմը ընդգրկված կլինի Ստամբուլի կինոփառատոնի Meetings on the Bridge ֆորումում:
Աշխատաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները սկսվել են փետրվարի կեսից: Հայտերի ընդունման հայտարարությունը տարածվել էր ցանցով: Մինչև ապրիլի սկիզբը ավելի քան 35 կարճամետրաժ, վավերագրական և լիամետրաժ խաղարկային ժանրերի հայտ է ընդունվել: Այդուհետ հայ և թուրք կինոմասնագետներից բաղկացած նախընտրական հանձնաժողովը ընտրեց 10 կինոնախագիծ – յուրաքանչյուր երկրից 5-ը:
Կինոպլատֆորմին մասնակցելու են Արսեն Առաքելյանի «Երկխոսություն», Գագիկ Ղազարէի «Իմ և քո Կիրակին», Հելեն Քուրքճյանի «Գրանցման նավահանգիստ», Նիկա Շեկի «Երևակայական կարոտ», Վարդան Դանիելյանի «Բացիկներ «Անմեղության թանգարանից», Ազրա Դենիզ Օկիայի «Փոքր սև ձկներ», Դեվրիմ Ակկայայի «Գյավուրի թոռները… Իմ ազգությամբ հայ պապիկը», Դիլեկ Այդինի «Փնտրում եմ Մանուկին», Էզգի Կիլինջասլանի «23 ու կես» և Օզլեմ Սարիյիլդիզի «Մանուկի ուղևորությունը» նախագծերը:
Հաղթող նախագծի հեղինակը կստանա 10.000 ԱՄՆ դոլար «Եվրասիա» համագործակցության հիմնադրամի կողմից: Այս տարի ժյուրիի անդամներից են նաև «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի գլխավոր տնօրեն, կինոռեժիսոր Հարություն Խաչատրյանը և թուրք հայտնի ռեժիսոր Եշիմ Ուստաօղլուն:

Очередное рабочее собрание киноплатформы Армения-Турция (КПАТ) состоится с 12 по 14 апреля в Стамбуле в рамках 31-го Международного кинофестиваля.
Киноплатформа Армения-Турция является совместной инициативой “Золотого абрикоса” и организации “Анадолу Кюлтуре”, цель которой – стимулировать культурный диалог в области кино между Арменией и Турцией.
В рамках данной программы было снято несколько совместных фильмов, которые были представлены на суд широкой общественности, как в Армении и Турции, так и в Германии, США и других странах. На данный момент работа над 4 фильмами еще не завершена, что свидетельствует об успехе КПАТ.
В этом году киноплатформа Армения-Турция будет включена в форум кинофестиваля “Meetings on the Bridge” в Стамбуле.
Работы по подготовке к фестивалю начались с середины февраля. Объявление о приеме заявок было распространено в Интернете. До начала апреля уже было зарегистрировано 35 заявок в жанрах короткометражного, документального и полнометражного игрового кино. После этого отборочная комиссия, состоящая из армянских и турецких профессионалов, выбрала 10 кинопроектов: по 5 фильмов от каждой страны.
В киноплатформе участвуют проекты “Диалог” Арсена Аракеляна, “Мое и твое воскресенье” Гагика Казарэ, “Порт регистрации” Хелен Кюркчян, “Воображаемая тоска” Ники Шек, “Открытки из “Музея невинности” Вардана Даниэляна и др.
Автор победившего проекта получит 10 000 долларов от фонда сотрудничества “Евразия”.
В этом году в состав жюри вошли генеральный директор кинофестиваля “Золотой абрикос”, кинорежиссер Арутюн Хачатурян и известный турецкий режиссер Ешим Устаоглу.