12 April 2012 - 13:31 AMT
Ապրիլի 12-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ նախօրոք ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել Ասկերանի ուղղությամբ: Դիտարկումն անցել է ըստ նախատեսված ժամանակացույցի: Դիտարկման ընթացքում կրակի դադարեցման ռեժիմի խախտումներ չեն արձանագրվել:
Ինչպես հաղորդում է ԼՂՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը, ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկման խմբի կազմի մեջ էին ԵԱՀԿ Գործող նախագահի Անձնական ներկայացուցչի (ԳՆԱՆ) դաշտային օգնականներ Անթալ Հերդիչը (Հունգարիա) և Իրժի Աբերլեն (Չեխիա), ինչպես նաև ԵԱՀԿ բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի ներկայացուցիչ (ԲՄՊԽ) գնդապետ Անդրեյ Բարաշկինը (Ռուսաստան): Դիտարկման առաքելությանը ղարաբաղյան կողմից ուղեկցել են ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարության և պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչները:
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն անցկացրել են ԳՆԱՆ գրասենյակի համակարգող Փիթեր Կիին (Մեծ Բրիտանիա), ԳՆԱՆ դաշտային օգնական Խրիստո Խրիստովը (Բուլղարիա) և ԲՄՊԽ ներկայացուցիչ, գնդապետ Իլհամի Դեիրմենօղլուն (Թուրքիա):

12 April 2012 - 13:31 AMT
Согласно достигнутой с властями Нагорно-Карабахской Республики (НКР) договоренности, миссия ОБСЕ провела сегодня плановый мониторинг линии соприкосновения вооруженных сил НКР и Азербайджана в Аскеранском направлении.
Как сообщает пресс-служба МИД НКР, в группу наблюдения с позиций Армии обороны НКР входили полевые помощники Личного представителя Действующего председателя (ЛПДП) ОБСЕ Антал Хердич (Венгрия) и Иржи Аберле (Чехия), а также представитель Группы планирования высокого уровня (ГПВУ) ОБСЕ полковник Андрей Барашкин (Россия).
Мониторинг с противоположной стороны линии соприкосновения провели координатор офиса ЛПДП Питер Кии (Великобритания), полевой помощник ЛПДП Христо Христов (Болгария) и представитель ГПВУ полковник Илхами Деирменоглу (Турция).