«Կանանց միամսյակից» (մարտի 8-ից ապրիլի 7-ը) հետո Հայաստանում վրա հասավ «ապրիլի 1-ի ամիսը», լրագրողներին է հայտնել Հայաստանի իշխող Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) փոխնախագահ Գալուստ Սահակյանը` մեկնաբանելով զանազան կուսակցությունների նախընտրական խոստումները: «Ով ինչ ուզում, ասում է»,- նկատել է նա:
Սահակյանն անդրադարձել է նաև ՀՀԿ կոալիցիոն գործընկերների նախընտրական հայտարարություններին` նշելով, որ ոմանք ջանում են իրենց վերագրել միայն հաջողությունները, իսկ բոլոր անհաջողություններն ու բացթողումները բարդել ՀՀԿ-ի վրա: Նա ընդգծել է, որ ՀՀԿ-ն երբեք չի վախեցել իր վրա վերցնել պատասխանատվությունը, սակայն կոալիցիոն գործընկերները պետք է հիշեն, որ իրենք նույնպես պատասխանատվություն երկրում առկա դրության համար:
Դաշնակցությունից պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանն իր հերթին լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ միայն ՀՅԴ-ն իր նախընտրական ծրագրերում չի խուսափել կոնկրետ թվերից, իսկ մնացած կուսակցությունները գերադասել են սահմանափակվել ընդհանուր հայտարարություններով:

Вслед за женским месяцем (с 8 марта по 7 апреля) в Армении наступил “месяц 1 апреля”, заявил журналистам зампредседателя правящей Республиканской партии Армении (РПА) Галуст Саакян, комментируя предвыборные обещания различных партий. “Кто что хочет, говорит”, – заметил он.
Саакян также обратился к предвыборным заявлениям партнеров РПА по коалиции, отметив, что некоторые стараются приписывать себе лишь успехи, а все неудачи и упущения в работе правительства сваливают на РПА.
Он подчеркнул, что РПА никогда не боялась брать на себя ответственность , однако, коалиционные партнеры должны помнить, что они также несут ответственность за ситуацию в стране.
В свою очередь, депутат от Дашнакцутюн Арцвик Минасян отметил в беседе с журналистами, что только АРФД в своих предвыборных программах не избегал конкретных цифр, а остальные партии предпочли ограничиться общими заявлениями.