13 Ապրիլ 2012 - 13:26 AMT
Ապրիլի 14-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում Հայաստանի պետական ֆիլարմոնիկ նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյան) ելույթ է ունենալու շվեյցարահայ դիրիժոր Լյուք Բաղդասարյանի ղեկավարությամբ:
Համերգում հնչելու են Մոցարտի 38-րդ և Բեթհովենի 2-րդ սիմֆոնիաները: «Կարծում եմ հրաշալի համերգ է լինելու: Հայաստանի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը շատ լավն է: Նրանք զուտ գործիքի վրա նվագողներ չեն, այլ իսկական արտիստներ» PanARMENIAN.Net ի թղթակցին տված հարցազրույցում նշեց դիրիժորը, ով առաջին անգամ չէ ելույթ ունենում ՀՊՖՆ-ի հետ:
Դիրիժոր և դաշնակահար Լյուք Արամ Բաղդասարյանը ծնվել է Ժնևում: Ավարտելով Ժնևի կոնսերվատորիան և հաղթելով մի շարք մրցույթներում, նա շատ արագ ճանաչում ձեռք բերեց Եվրոպայում, Կանադայում և Արգենտինայում, որտեղ ելույթ է ունեցել որպես դիրիժոր և դաշնակահար: Նրա երաժշտական և արտահայտչական հատկություններն արժանացել են մասնագետների բարձր գնահատանքին: Բաղդասարյանը վերապատրաստվել է Վիեննայում, Ֆլորենցիայում, Միլանում: Լյուքը 2002 թ-ին դարձել է Գրենխենի (Շվեյցարիա), իսկ 2005 թ-ին` Վիեննայի Դիրիժորների միջազգային մրցույթների հաղթող: Նա ելույթ է ունենում բազմաթիվ նվագախմբերի հետ. Լացիոյի, Հռոմի, Լոզանի, Փարիզի «Ամադեուս», Սանկտ Պետերբուրգի և այլ նվագախմբերի հետ:

14 апреля в концертном зале им. Арама Хачатуряна Государственный филармонический оркестр Армении (художественный руководитель и главный дирижер Эдуард Топчян) выступит под руководством известного швейцарского дирижера армянского происхождения Люка Багдасаряна.
В концерте прозвучат Симфония N 38 Моцарта и Симфония N 2 Бетховена. “Думаю, что ожидается замечательный концерт. Филармонический оркестр Армении – один из лучших. Они не просто играют на разных инструментах, это прекрасные артисты”, – сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net дирижер, который впервые будет выступать с Филармоническим оркестром Армении.
Известный дирижер и пианист Люк Арам Багдасарян родился в Женеве. Окончил Женевскую консерваторию, победитель ряда престижных конкурсов. Очень быстро завоевал мировую известность, выступал в Европе, Канаде и Аргентине, как в качестве дирижера, так и в качестве пианиста.
Его выразительные музыкальные способности удостоились самой высокой оценки специалистов. Люк Арам Багдасарян прошел переподготовку в Вене, Флоренции, Милане.
В 2002 году стал победителем конкурса в Гренхене (Швейцария), а в 2005 году – Международного конкурса дирижеров в Вене. Люк Багдасарян выступал с оркестрами Лацио, Рима, Лозанны, Санкт-Петербурга, с парижским “Амадеусом” и др.