16 Ապրիլ 2012 - 06:44 AMT
Ապրիլի 15-ին Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում տեղի ունեցավ «Ազգային երաժշտական մրցանակաբաշություն 2012»-ը: Լավագույն տեսահոլովակ ճանաչվեց Սիրուշոյի I like it-ը (ռեժիսոր Ժոռ Մելոյան):
Վերջերս իր մահկանացուն կնքած հռչակավոր կոմպոզիտոր Ալեքսանդր Հարությունյաննարժանացավ Հիշատակի հատուկ մրցանակի: Սփյուռքում հայկական երաժշտությունը տարածելու համար հատուկ մրցանակով պարգևատրվեց ստամբուլաբնակ հայ երգչուհի Սիբիլը: Լավագույն ռադիո ծրագիր ճանաչվեց Ռադիո Վանի Time Out հաղորդումը:
Տիգրան Նաղդալյանի անվան մրցանակին արժանացավ Հանրային հեռուստաընկերության 55 և Հանրային ռադիոյի 85-ամյակին նվիրված համերգաշարը: Տարվա լավգույն ալբոմ ճանաչվեցԴորիանս ռոք խմբի «Fly» ձայնասկավառակը: Տարվա լավագույն ժողովրդական համույթճանաչվեց Թաթուլ Ալթունյանի անվան երգի պարի պետական անսամբլը: Լավագույն դուետիպատվին արժանացան Լիլիթ Հովհաննիսյանը և Միհրան Ծառոււկյանը «Ինչու եմ ես քեզսիրում» երգի համար: Տարվա լավագույն ռոք խումբ դարձավ The beautified Project –ը, իսկ ահալավագույն ջազ նախագիծ ` «Կատուներ » էթնիկ ռոք խումբը:
Տարվա լավագույն դասական ալբոմն է Էդգար Հովհաննիսյանի «Խմբերգեր» ձայնասկավառակը:
Տարվա լավագույն երաժշտություն ֆիլմի համար ընտրվեց Արտո Թունջբոյաջյանը «Ալա բալանիցա» ֆիլմում գրած համանուն ստեղծագործության համար:
Տարվա լավագույն հիթ է ճանաչվել Գոհար համույթի «Պապենական Կիլիկիա» երգը:Լավագույն ժողովրդական երգերի ալբոմ դարձավ Գյուրջիև համույթի համանուն սկավառակը,իսկ դասական լավագույն նախագիծ`Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի «Շչելկունչիկ»-ը:
Տարվա լավագույն երգիչ ճանաչվեց Էրիկը, իսկ երգչուհի` Սոնա Շահգելդյանը:
Հատուկ մրցանակ ստացան ֆրանսահայ երգիչ Պատրիկ Ֆիորին, Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը , երգչուհի Նադեժդա Սարգսյանը, երգահան Արթուր Գրիգորյանը, 10+10 հայ-վրացական նախագիծը, Հանրային ռադիոն, «Հույսի նավակ» նախագիծը, «Երգ երգոց» հաղորդումը, «Շարմ Հոլդինգ» ընկերությունը, «Մանկականեվրատեսիլ» երգի մրցույթը և այլն:

16 Апрель 2012 - 08:06 AMT
15 апреля в ереванском академическом театре оперы и балета им. А. Спендиаряна состоялась “Национальная музыкальная премия 2012”. Лучшим клипом признан клип “I like it” Сирушо (режиссер Гор Мелоян).
Выдающемуся композитору Александру Арутюняну был присужден Специальный приз памяти посмертно. Также специального приза за распространение армянской музыки в диаспоре удостоилась певица Сибил, проживающая в Стамбуле. Лучшей программой на радио была признана программа “Time Out” “Радио Вана”.
Приза им. Тиграна Нагдаляна удостоился цикл концертов, посвященный 55-летию Общественной телерадиокомпании и 85-летию Общественного радио. Лучшим альбомом года стал альбом “Fly” рок-группы “Дорианс”. Лучшим народным ансамблем признан Государственный ансамбль песни и танца им. Татула Алтуняна. Лучшим дуэтом стал дуэт Лилит Ованнисян и Мигран Царукян за песню “Почему я тебя люблю”, а лучшей рок-группой года стала группа “The beautified Project”, лучшим джазовым проектом признана этническая рок-группа “Кошки”.
Лучшим классическим альбомом года стал альбом “Хоровые песни” Эдгара Ованнисяна, а лучшим синглом года стало произведение “Ала баланица”, специально написанное Арто Тунджбояджяном к одноименному фильму.
Лучшим хитом года стала песня “Киликия наших предков” ансамбля “Гоар”. Лучшим альбомом народных песен признан альбом ансамбля Гюрджиева, а лучшим классическим проектом стал “Щелкунчик” Государственного филармонического оркестра. Лучшим певцом года в Армении стал певец Эрик, а лучшей певицей – Сона Шахгельдян.
Специальных призов также удостоились французский певец армянского происхождения Патрик Фьори, Государственный молодежный оркестр Армении, певица Надежда Саркисян, композитор Артур Григорян, армяно-грузинский проект “10+10”, Общественное радио Армении, проект “Кораблик надежды”, программа “Песнь песней”, компания “Шарм Холдинг”, конкурс песни “Детское Евровидение” и др.