16 Ապրիլ 2012 - 08:52 AMT
Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը մայիսի 16-27-ը, արդեն 4-րդ անգամ կմասնակցի Կաննի ամենամյա միջազգային կինոփառատոնի կինոշուկային: Այդ մասին հայտնում է ՀՀ մշակույթի նախարարության պաշտոնական կայքը:
Հայ կինոն առավել ընդգրկուն ներկայացնելու նպատակով Հայաստանն այս տարի Կաննի կինոշուկային կներկայանա նոր ձևաչափով. հայկական կինոընկերությունները` ի դեմս Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի, կունենան առանձին տաղավար, որտեղ կկազմակերպվեն մի շարք միջոցառումներ (ֆիլմերի ցուցադրություններ, ընդունելություն, հանդիպումներ, բանակցություններ և այլն): Հայաստանյան պրոդյուսերները կինոշուկային կներկայացնեն տարբեր փուլերում գտնվող կինոնախագծերի փաթեթներ` ֆիլմեր, «Ռեանիմանիա» անիմացիոն ֆիլմերի միջազգային կինոփառատոն և այլն:
Կաննի կինոշուկայի հայաստանյան պատվիրակության ղեկավարն է լինելու Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Գևորգ Գևորգյանը, պատվիրակության կազմում են` Շուշանիկ Միրզախանյանը (փաստավավերագրական «Հայկ» կինոստուդիայի տնօրեն), Թագուհի Թորոսյանը (մենեջեր, շնորհանդեսների կազմակերպման և անցկացման պատասխանատու), Վանուհի Դունամալյանը (թարգմանիչ, մենեջեր, տաղավարի պատասխանատու) և ուրիշներ:

16 Апрель 2012 - 15:10 AMT
Национальный киноцентр Армении с 16 по 27 мая в четвертый раз примет участие в кинорынке ежегодного международного Каннского кинофестиваля. Об этом сообщает официальный сайт Министерства культуры РА.
С целью более объемного представления армянского кино, Армения в этом году будет представлена на Каннском кинорынке в совершенно новом формате: армянские кинокомпании в лице Национального киноцентра Армении получат собственный павильон, где будет организован ряд мероприятий (показы кинофильмов, приемы, встречи, переговоры и т.д.).
Армянские кинопродюсеры представят пакеты кинопроектов, находящиеся на самых разных этапах, фильмы с Международного кинофестиваля “Реанимания” и др.
Армянскую делегацию на Каннском кинорынке возглавит директор Национального киноцентра Армении Геворк Геворкян, в составе делегации также будут Шушаник Мирзаханян (директор киностудии “Айк”), Тагуи Торосян (менеджер), Вануи Дунамалян (переводчик, менеджер, ответственная за павильон) и другие.