16 Ապրիլ 2012 - 11:33 AMT
Կարողանում ենք, երբ ուզում ենք: Կարողանում ենք միավորվել գաղափարի շուրջ, համախմբվել հանուն մեկ նպատակի: Նպատակի՝ ոչ անձնական, ոչ հանուն շահի: Միավորվել ընդդեմ երկիրն ու մեզ էլ հետը ծախողների:
Շատ բարձրագո՞չ էր: Բայց դե ճիշտը դա է, ու այլ կերպ չես ասի:
Միավորվեցինք ու հասանք նպատակին. ու «Հարավկովկասյան ինտեգրացիա. այլընտրանքային մեկնարկ» «հասարակական կազմակերպության» ղեկավար Գեորգի Վանյանն այս անգամ էլ Հայաստանում «ադրբեջանական ֆիլմերի փառատոն» չի անցկացնելու: Չի անցկացնելու, որովհետև մենք դա չենք ուզում: Որովհետև չենք ուզում, որ մեր վզին փաթաթեն կանաչ թղթադրամներով գնված «խաղաղարար» գաղափարներ: Չենք ուզում նայել այն մայրերի աչքերին, որոնց զավակները իրենց կյանքն են զոհել հայրենիքը թշնամուց պաշտպանելիս: Այն թշնամուց, որի արտադրած ֆիլմերն այդ ընթացքում մեծ էկրաններին կցուցադրվեն: Ու չենք ուզում դաստիարակել սեփական երկիրը պաշտպանել չկարողացող երեխաներ, որովհետև ժամանակին ինչ-որ գրանտակեր «հոպար» այլանդակել է նրանց հոգեկանը «խաղաղարար» գաղափարներով:
Մենք միավորվեցինք ու թույլ չտվեցինք Գյումրիում «փառատոն» անցկացնել: Բայց դե ստացած գումարները մի բան պետք է անե՞լ, թե չէ. ու Վանյանը իր ադրբեջանական ֆիլմերը քաղաքամերձ ռեստորաններից մեկում հրամցրեց միամիտ ու ոչինչ չհասկացող հայացքով աղջկերքին: Բողոքեց, որ «ահաբեկիչները» փառատոնը «փոզմիշ» արեցին («երկիրը երկիր չի»), ու խոստացավ այն անցկացնել ապրիլի 17-ին Վանաձորում՝ Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցի աջակցությամբ:
Վանաձորում «փառատոն» չի՛ լինելու: Մենք դա չենք ուզում: «Ահաբեկիչ ու հանցավոր հասարակության» ճնշման ներքո Վանյանը որոշեց «հետաձգել» իր միջոցառումը: Իսկ Սաքունցի գրասենյակի վրա պրոֆիլակտիկ նպատակներով մոտ 400 մարդ ձվեր ու քարեր նետեց:
Մենք միավորվեցինք: Միևնույն է՝ մենք քաղաքական գործիչներ ենք, թե հասարակ քաղաքացիներ, «կանաչներ», թե «կարմիրներ», բլոգերներ, թե զահված զինվորների մայրեր: Թող որ մենք լինենք կարմիր-կապույտ-նարնջագույն «հանցավոր հասարակություն», որը թույլ չի տա իրեն ծաղրել, որը թույլ չի տա իր հայրենիքը կանաչ թղթադրամներով վաճառել, թույլ չի տա այլանդակել մեր երեխաներին:

16 Апрель 2012 - 10:40 AMT
Ведь можем, когда хотим. Можем объединиться вокруг идеи, сплотиться ради одной цели. Цели не личной, не сулящей выгоду. Объединиться против тех, кто продает страну и нас с вами.
Высокопарно? Зато, правда и по-другому не скажешь.
Объединились и добились цели: ну не будет и на этот раз руководитель «общественной организации» «Южнокавказская Интеграция: Альтернативный Старт» Георгий Ванян проводить в Армении «фестиваль азербайджанских фильмов». Не будет, потому что мы этого не хотим. Потому что не хотим, чтобы нас пичкали "миротворческими" идеями, купленными за зеленые банкноты. Не хотим смотреть в глаза матерям, чьи дети отдали свои жизни, чтобы защитить свою родину от врага, когда на экране будет «крутить» фильмы производства этого самого врага. Не хотим воспитывать детей, которые не смогут завтра эту родину защитить, потому что когда-то какой-то “дядя”, отрабатывающий полученные гранты, изуродовал их психику своими “миротворческими” идеями.
Мы объединились и не допустили проведения “фестиваля” в Гюмри. Но отрабатывать полученные средства надо и Ванян показал свои азербайджанские фильмы в придорожном ресторане стайке девиц с наивными глазами. Пожаловался на то, что террористы сорвали фестиваль (“стабильности нет в мире”) и пообещал провести его 17 апреля в Ванадзоре при содействии ванадзорского офиса Хельсинской гражданской ассамблеи Армении в лице его председателя Артура Сакунца.
Не будет “фестиваля” в Ванадзоре. Мы этого не хотим. Ванян под давлением “террористической и преступной общественности” решил “отложить” проведение своего мероприятия. А офис Сакунца около 400 человек профилактически закидали камнями и яйцами.
Мы объединились. Неважно, политики мы или обычные граждане, «зеленые» или «красные», студенты или журналисты, блогеры или матери погибших солдат. Пусть мы будем красно-сине-оранжевым «преступным обществом», которое не позволит издеваться над собой, которое не позволить продавать свою родину за зеленые банкноты, не позволит уродовать наших детей.