Արաբկիրի նախկին թաղապետ Հովհաննես Շահինյանը երեկ Սերժ Սարգսյանի ղեկավարած Հանրապետական կուսակցությունից դուրս գալու դիմում է գրել: «Հայկական ժամանակի» այս տեղեկությունը հաստատել է Շահինյանը` չմանրամասնելով իր քայլի պատճառը:
«Ոչ մի բանով պայմանավորված չէ, ուզում եմ դուրս գալ ՀՀԿ-ից: Հիմա զբաղված եմ կնոջս նախընտրական կամպանիայով»,- թերթի թղթակցի հարցին ի պատասխան ասել է նա` միաժամանակ հերքելով, որ ՀՀԿ-ից դուրս գալու իր որոշումը պայմանավորված է կնոջ` «168 ժամ» թերթի խմբագիր Սաթիկ Սեյրանյանի մեծամասնական առաջադրումով` 4-րդ ընտրատարածքում:
«Հայկական ժամանակը» հիշեցնում է, որ Շահինյանն ընդգրկված չէ ՀՀԿ համամասնական ցուցակում: Արդյո՞ք կուսակցությունից դուրս գալու ձեր որոշման համար դա է պատճառ հանդիսացել` թերթի թղթակցի հարցին Շահինյանն այսպես է պատասխանել. «Իհարկե` ոչ»: Իսկ հարցին` հնարավոր է այլ կուսակցության անդամագրվի, Շահինյանն ասել է, թե իր միակ կուսակցությունն հիմա Սաթիկ Սեյրանյանի նախընտրական գործերը կազմակերպելն է: Ի դեպ, երեկ տեղեկություն կար, որ ՀՀԿ-ից դուրս գալու այլ դիմումներ էլ կան: Շահինյանը որևէ տեղեկություն չի ունեցել դրանց մասին:

Бывший глава административного округа Арабкир Ованнес Шагинян 16 апреля написал заявление о выходе из рядов РПА. По сведениям газеты “Грапарак”, эту информацию подтвердил сам Шагинян, не сказав при этом о причинах ухода.
“Этот шаг ничем не обусловлен – просто хочу выйти из РПА. Сейчас я занят предвыборной кампанией своей супруги”, – сказал он корреспонденту газету, опровергнув при этом информацию о том, что его выход из партии обусловлен выдвижением по мажоритарной системе его супруги – редактора газеты “168 часов” Сатик Сейранян в 4-ом избирательном округе.
Газета напоминает, что Ованнес Шагинян не включен в пропорциональный список РПА. На вопрос корреспондента газеты о том, является ли данное обстоятельство причиной его выхода из партии, Шагинян ответил: “Конечно, нет”. А относительно возможности членства в другой партии он сказал, что “его единственной партией сейчас является организация предвыборной кампании Сатик Сейранян”. 16апреля в прессе появилась также информация о том, что заявления о выходе из РПА подали и некоторые другие ее члены. Однако Шагинян заявил, что у него нет подобной информации.