17 Ապրիլ 2012 - 06:29 AMT
«Երկիրը» գրում է, որ ՀՀԿ-ի կողմից անձնագրեր հավաքելու գործընթացը հասել է նաև Արագածոտնի մարզկենտրոն՝ Աշտարակ: Տեղի բնակիչներից մեկը «Երկիր»-ին պատմել է, որ եթե սկզբում մեկ անձնագրի համար ՀՀԿ-ն առաջարկում էր 5 հազար դրամ, ապա արդեն այսօր` խաղադրույքը կտրուկ աճել է` նախ դառնալով 10 հազար, հիմա արդեն 15 հազար դրամ: Թերթին դիմած քաղաքացին պատմել է, որ անգամ 15 հազար դրամ առաջարկի պայմաններում ՀՀԿ-ն չի կարողանում սանձել բնակչությանը և հավաքել անձնագրերը: Աշտարակցիները գումարը կանխիկ պահանջում են հիմա և ոչ թե ընտրության օրը: Մեծ մասն էլ որոշել է տալ անձնագիրը, վերցնել առաջարկվող գումարը, բայց քվեարկել ում օգտին ցանկանում է: «Մարդիկ որոշել են ՀՀԿ-ից վերցնել փողը, բայց ձայն չտալ նրան, ես էլ եմ այդպես անելու»,- նշել է քաղաքացին:
Թիվ 15 ընտրատարածքում ՀՀԿ-ն առաջադրել է Թալինի քաղաքապետ Մնացական Մնացականյանի թեկնածությունը, ում անցնելու շանսը շատ փոքր է:

Газета “Еркир” пишет, что процесс сбора паспортов Республиканской партией достиг центра Арагацотнской области – города Аштарак. Один из местных жителей рассказал газете “Еркир”, что если в начале за 1 паспорт РПА предлагала 5 тысяч драмов, то сегодня уже ставки резко поднялись, сначала до 10, а сейчас уже и до 15 тысяч драмов.
“Обратившийся к нам гражданин рассказал, что, даже предлагая 15 тысяч драмов и собирая паспорта, РПА не в состоянии обратить население на свою сторону. Аштаракцы сумму требуют авансом, сегодня, а не в день выборов.
А большинство избирателей решили дать паспорт, взять предлагаемые деньги, но проголосовать не за РПА, а за тех, кого хотят”. Следует отметить, что в избирательном округе №15 РПА выдвинула кандидатуру мэра Талина Мнацакана Мнацаканяна, шансы которого на победу очень малы, пишет газета.