31 March 2003 - 18:28 AMT
ՄԵՆՔ ՑԱՆԿԱՆՈՒՄ ԵՆՔ, ՈՐ ՔՈՉԱՐՅԱՆԻ ՎԵՐԸՆՏՐՎԵԼՈՎ ՆՈՐ ՓՈՒԼ ՍԿՍՎԻ ՀԱՅ-ԹՈՒՐՔԱԿԱՆ ՀԱՐԱԲԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐՈՒՄ, ՀԱՅՏԱՐԱՐԵԼ Է ԹՈՒՐՔԻԱՅԻ ԱԳՆ ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՑԻՉԸ
«Մենք ցանկանում ենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանի` Հայաստանի նախագահի պաշտոնում վերընտրվելով, նոր փուլ սկսվի մեր հարաբարերթյուններում», – հայտարարել է Թուրքիայի ԱԳՆ Կովկասի եւ Միջին Ասիայի վարչության տնօրենի տեղակալ Էրթան Թեզգորը: Նրա խոսքերով, ինչպես հաղորդում է «Մեդիամաքս» գործակալությունը, «երկկողմ հարաբերությունների բարելավման գործընթացում առաջին քայլը պետք է անի Հայաստանը»: Թուրք դիվանագետը թվարկել է այն խնդիրները, որոնց պատճառով Թուրքիան մինչ օրս դիվանագիտական հարաբերություններ չի հաստատել Հայաստանի հետ: Առաջինը, ասել է նա, «Հայաստանը չի ճանաչում 1921 թվականի թուրք-սովետական պայմանագրերը եւ դրանով չի ճանաչում մեր երկրի տարածքային ամբողջականությունը»: Բացի այդ, նա նշել է հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված Հայաստանի արտաքին քաղաքականության ակտիվությունը: Որպես երրորդ գործոն թուրք դիվանագետը նշել է, որ «Հայաստանը դուրս չի բերում իր զորքերը ադրբեջանական տարածքներից»: Թեզգորը հայտարարել է, որ պաշտոնական Երեւանի հայտարարություններն այն մասին, որ Թուրքիան շրջափակում է իրականացնում Հայաստանի նկատմամբ, «չեն համապատասխանում իրականությանը»: Հակառակը, ասել է նա, Թուրքիան Հայաստանին է տրամադրել երկու օդային միջանցք: Բացի այդ, նրա խոսքերով, «հայ քաղաքացիներն ազատ կարող են այցելել Թուրքիա` վիզա ստանալով սահմանին»: Նախորդ տարվա առաջին 9 ամիսների ընթացքում մեր երկիր են այցելել ՀՀ մոտ 12,5 հազար քաղաքացի, հաղորդել է Է.Թեզգորը: Որպես բարի կամքի դրսեւորում, Թուրքիան Հայաստանին հրավիրել է անդամակցելու Սեւծովյան Տնտեսական Համագործակցության Կազմակերպությանը, ասել է դիվանագետը: Նա կարծիք է հայտնել, որ «եթե Հայաստանը սկսի հարգել միջազգային իրավունքը, նա կարող է բարի հարաբերություններ հաստատել տարածաշրջանի բոլոր երկրների հետ»: «Այդ դեպքում Թուրքիան անպայման Հայաստանին ընդառաջ քայլ կանի», – ասել է Թուրքիայի ԱԳՆ ներկայացուցիչը: Թեզգորի խոսքերով, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը գլխավոր խոչընդոտ է հանդիսանում Հարավային Կովկասում քաղաքական կայունության հաստատման ճանապարհին: «Թուրքիան ակտիվորեն մասնակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի աշխատանքին, որին մենք մեծ նշանակություն ենք տալիս: Մենք պաշտպանում ենք նաեւ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ներկայացուցիչների երկկողմ շփումները»,-հայտարարել է Թեզգորը: Թուրքիան պատրաստ է պաշտպանել խնդրի այնպիսի լուծումը, որը շահավետ կլինի երկու կողմերի համար, եւ պատրաստ է մասնակցել ղարաբաղյան խնդրի լուծմանն ուղղված նոր մեխանիզմների կիրառմանը, – ընդգծել է թուրք դիվանագետը:

31 March 2003 - 18:28 AMT
МЫ ЖЕЛАЕМ, ЧТОБЫ С ПЕРЕИЗБРАНИЕМ КОЧАРЯНА НАЧАЛСЯ НОВЫЙ ЭТАП В АРМЯНО-ТУРЕЦКИХ ОТНОШЕНИЯХ, ЗАЯВИЛ ПРЕДСТАВИТЕЛЬ МИД ТУРЦИИ
“Мы желаем, чтобы с переизбранием Роберта Кочаряна на посту президента Армении в наших отношениях начался новый этап”,- заявил заместитель директора управления МИД Турции по Кавказу и Средней Азии Эртан Тезгор. По его словам, как сообщает агентство “Медиамакс”, “в процессе улучшения отношений первый шаг должна сделать Армения”. Турецкий дипломат перечислил те проблемы, из-за которых Турция до сих пор не установила дипломатических отношений с Арменией. Первое, сказал он, “Армения не признает турецко-советские договоры 1921 года и тем самым не признает территориальную целостность нашей страны”. Кроме того он назвал активность внешнеполитического курса Армении, направленную на международное признание геноцида армян. В качестве третьего фактора турецкий дипломат привел то, что “Армения не выводит свои войска с азербайджанских территорий”. Э. Тезгор заявил, что заявления официального Еревана о том, что Турция осуществляет блокаду Армении, “не соответствуют действительности”. Наоборот, сказал он, через свою территорию Турция предоставила Армении два воздушных коридора. Кроме того, по его словам, “армянские граждане могут свободно посещать Турцию, получив визу на границе”. За первые 9 месяцев прошлого года нашу страну посетило около 12,5 тысяч граждан РА, сообщил Э. Тезгор. В качестве жеста доброй воли Турция пригласила Армению стать членом Организации Черноморского экономического сотрудничества, сказал дипломат. Он выразил мнение, что “если Армения начнет уважать международное право, то сможет наладить добрые отношения со всеми странами региона”. “В этом случае Турция безусловно сделает шаг навстречу Армении”, – сказал представитель турецкого МИД. По словам Тезгора, нагорно-карабахский конфликт является главным препятствием на пути установления политической стабильности на Южном Кавказе. “Турция активно участвует в работе Минской группы ОБСЕ, которой мы придаем большое значение. Мы поддерживаем также двусторонние контакты между представителями Армении и Азербайджана”, – заявил Тезгор. Турция готова защитить такое решение проблемы, которое будет выгодно обеим сторонам, и готова участвовать в применении новых механизмов, направленных на урегулирование карабахской проблемы, подчеркнул турецкий дипломат.