25 Ապրիլ 2025 - 06:49 AMT
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ասել է, որ անկախության հռչակագրից հրաժարումն ու Ցեղասպանության մերժումը կարող են այնպիսի կետի հասցնել, որ այդ մերժողները մոռացության մատնվեն հայ ժողովրդի կողմից։ Այդ միտքը նա արտահայտել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում լրագրողների հետ զրույցում։
Անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարությանը, թե Թուրքիայի և Ադրբեջանի դրոշների այրումը սադրիչ արարք է, Քոչարյանը հիշեցրել է, որ 2015 թվականին Ռուսաստանի դեսպանատան դիմաց ռուսական դրոշը այրելու ու ոտնատակ տալու նախաձեռնողները հենց այն անձինք են եղել, ովքեր այսօր զբաղեցնում են բարձրաստիճան պաշտոններ՝ Արտաքին գործերի նախարար, վարչապետի օգնականներ, նախկին մամուլի քարտուղարներ և այլք, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Եթե դա անթույլատրելի քայլ է, ապա հարց է առաջանում ՌԴ–ի և Թուրքիայի նկատմամբ կրկնակի ստանդարտներ կիրառելու իմաստով։ Ուղղակի ամոթ է։ Այդ թեմայի շուրջ գոնե իրենք իրավունք չունեն խոսելու»,– պատասխանել է Քոչարյանը։
«Կրել ենք ծանր պարտություն պատերազմի ժամանակ, և այս իշխանությունն այդ պարտությունն անընդհատ, շարունակաբար մի պրոցեսի է վերածել։ 4 տարի շարունակ մենք գտնվում ենք նույն շրջանի մեջ` ինչ–որ բան տալ, զիջել, ինչ–որ բանից հրաժարվել։ Դա ուղղակի շատ ծանր ու մաշեցնող մի երևույթ է մեր ժողովրդի համար։ Միգուցե այս ֆոնի վրա Ցեղասպանության ուրացումը շատ ավելի ծանր ընկալում է ստանում շատերի մոտ»,– նշել է Քոչարյանը։
Լրագրողները խնդրել են մեկնաբանել ՔՊ պատգամավորի Արթուր Հովհաննիսյանի հայտարարության վերաբերյալ, որտեղ վերջինս ճեպազրույցի ժամանակ նշել էր. «Մոտիկ չգաք ցեղասպանությանը, չփորձեք դիվիդենտներ շահել, մեր արձագանքը շատ խիստ է լինելու։ Այն, ինչ տեղի է ունեցել հայ ժողովրդի հետ, այլևս քննարկման և սակարկման թեմա չէ»։
«Լո՞ւրջ, ես պիտի այդ հիմարությունը պարզաբանեմ»,– արձագանքել է Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նա ընդգծել է, որ հենց իր նախագահության օրոք է Հայոց ցեղասպանության հարցը տեղ գտել Հայաստանի արտաքին քաղաքական օրակարգում, և մի շարք երկրներ Ցեղասպանությունը ճանաչել են հենց այդ ժամանակ։
«Ներկա իշխանություններն այն մարդիկ են, որոնք մատը մատին չեն տվել այս հարցի համար, հիմար–հիմար դուրս են տալիս, ու ես պատրաստ չեմ մեկնաբանելու»,– ընդգծել է Քոչարյանը։
Երբ լրագրողները նշել են, որ վարչապետը կապել է Խոզնավարի ուղղությամբ Ադրբեջանի զինուժի կրակոցները դրոշների այրման հետ, Քոչարյանը արձագանքել է՝ նշելով, որ պետք չէ աբսուրդի դաշտ մտնել։
«Մեկ ամիս պատրաստվում են, հա՞, որ դրոշները պետք է այրվեն, ու մեկ ամիս է` նախապատրաստական կրակոցներ էին, հա՞։ Աբսուրդների դաշտ չմտնենք էլի»,– ասել է նա։
Նա հրաժարվել է պատասխանել լրացուցիչ հարցերին՝ ընդգծելով, որ հնարավոր է առաջիկայում կրկին հանդիպի լրագրողներին և, ըստ ամենայնի, կազմակերպի նոր ասուլիս։

Бывший президент Армении Роберт Кочарян заявил, что отказ от Декларации независимости и отрицание Геноцида армян могут привести к тому, что эти отрекшиеся будут забыты армянским народом. Он высказал эту мысль в беседе с журналистами у мемориального комплекса Цицернакаберд.
Комментируя заявление премьер-министра Никола Пашиняна о том, что сожжение флагов Турции и Азербайджана — это провокация, Кочарян напомнил, что в 2015 году у посольства России пытались сжечь и растоптать российский флаг. По его словам, организаторами этой акции были те же люди, которые сегодня занимают высокие посты — министр иностранных дел, помощники премьер-министра, бывшие пресс-секретари и другие, передаёт «Sputnik Армения».
«Если это считается недопустимым шагом, то возникает вопрос: почему в отношении России и Турции применяются двойные стандарты? Это просто позорно. По крайней мере, у них нет морального права говорить на эту тему», — подчеркнул Кочарян.
Он также резко раскритиковал действия нынешней власти после войны: «Мы потерпели тяжёлое поражение, и это правительство превратило его в постоянный процесс — уступки, отказы, сдача позиций. Это крайне изнуряет наш народ. На этом фоне отрицание Геноцида воспринимается многими особенно болезненно».
Отвечая на просьбу прокомментировать заявление депутата от «Гражданского договора» Артура Ованнисяна о том, что не следует политизировать тему Геноцида, Кочарян отреагировал резко: «Серьёзно? Я должен объяснять эту глупость?»
Он напомнил, что именно при его президентстве вопрос признания Геноцида армян стал частью внешнеполитической повестки Армении, и именно тогда его признали многие страны.
«Нынешние власти — это люди, которые палец о палец не ударили ради этого вопроса. Несут чушь, и я не собираюсь это комментировать», — добавил он.
Когда журналисты упомянули, что Пашинян связал обстрелы в районе Хознавар с сожжением флагов, Кочарян ответил: «Что, месяц готовились сжечь флаги и вели подготовительные обстрелы? Давайте не скатываться в абсурд».
Он отказался отвечать на дополнительные вопросы, добавив, что, вероятно, в ближайшее время вновь встретится с журналистами и, возможно, проведёт пресс-конференцию.
Премьер-министр Никол Пашинян осудил случаи сожжения флагов Азербайджана и Турции. Его пресс-секретарь Назели Багдасарян сообщила, что Пашинян считает такие действия безответственными и недопустимыми. 23 апреля в Ереване прошёл традиционный факельный марш под лозунгом «Не отрекайся». До начала шествия участники акции сожгли флаги Турции и Азербайджана в знак протеста против политики отрицания.