Վերջնական, ճշտված ընտրացուցակները պատրաստ կլինեն ու կհրապարակվեն մայիսի 4-ին: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության պետ Հովհաննես Քոչարյանը. «Քաղաքացիները մինչև մայիսի 1-ը իրավունք ունեն դիմել անձնագրային վարչություն ընտրացուցակների անճշտությունների վերաբերյալ դիմումով, վարչությունը պարտավոր է ընտրողին գրավոր կերպով ծանուցել պատասխանը»:
Վարչության պետը նշեց, որ անճշտությունները ուղղելու համար երեք ուղղությամբ աշխատանք է տարվում` օգտագործվում են կուսակցությունների շտաբերի տվյալները, կատարվում է մամուլի ամենօրյա մոնիտորինգ և հենց ոստիկանության աշխատանքները. «Ընտրացուցակներում արդեն իսկ 2000-ով պակասել է ընտրողների թիվը` մահացած մարդկանց տվյալները հայտնաբերելու և ընտրացուցակներից հանելու հաշվին, ու ևս 1000 մարդ, ովքեր հաշվառումից դուրս են մնացել»:
Հովհաննես Քոչարյանը նշեց նաև, որ քաղաքացիները պարտավոր են հասցեների, հաշվառումից դուրս գալու մասին տեղեկությունները ներկայացնել համապատասխան մարմիններին, դա նրանց պարտականությունն է. «Եթե, օրինակ, քաղաքացին 6 ամսից ավելի բնակվում է այլ վայրում, ապա պարտավոր է տեղի հյուպատոսարանում տալ իր տվյալները, որպեսզի իրեն հանեն հաշվառումից»:

Окончательные уточненные списки избирателей будут готовы и опубликованы 4 мая. Об этом 17 апреля во время встречи с журналистами сказал начальник Паспортно-визового управления Полиции РА Ованнес Кочарян.
“Граждане до 1 мая имеют право обратиться в паспортное управление с заявлением в случае выявления каких-либо неточностей, Управление обязано в письменном виде известить избирателя”.
Руководитель управления отметил, что для исправления неточностей ведется работа в трех направлениях: используются данные штабов партий, проводится ежедневный мониторинг прессы и сама работа полиции.
“В списках число избирателей уже уменьшилось на 2000 человек после выявления данных об умерших и изъятия их имен из списков, еще 1000 человек не попали в списки по разным причинам”, – сказал он.
Ованнес Кочарян отметил, что граждане обязаны предоставлять информацию в соответствующие органы о снятии с учета, изменении адреса и др. “Если, например, гражданин более 6 месяцев проживает за пределами страны, он обязан сообщить свои данные в консульство, чтобы его сняли с учета”.