18 April 2012 - 07:54 AMT
Օլեգ Վասիլյուկ. Եթե Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր սահմանվի, մենք կսատարենք եղբայրական ժողովրդի հիշողությանը
«Դուք թույլ տվեցիք ինձ նորովի նայել այնպիսի բառակապակցությանն, ինչպիսին է «նավթ-ցեղասպանություն» բառակապակցությունը, հայտարարել է կազակների ներկայացուցիչ Օլեգ Վասիլյուկը «Սովորական ցեղասպանություն. Մարաղա, 1992թ. ապրիլի 10» ֆիլմը դիտելուց հետո: «Եթե Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր սահմանվի, մենք կսատարենք եղբայրական ժողովրդի հիշողությանը, որը սարսափելի ողբեգություն է ապրել: Ես վստահ եմ, որ բոլորը կաջակցեն մեր ուղերձին Ուկրաինայի իշխանություններին՝ խնդրելով օրենսդրական մակարդակով ճանաչել ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր»,-ասել է նա:
Ապրիլի 13-ին Կիևի «Українські Новини» լրատվական գործակալության մամլո կենտրոնում կազմակերպվել էր «Հայոց ցեղասպանություն. Անպատժելիությունը ռեցիդիվ է ծնում» թեմայով կլոր սեղանը: ՙ Կլոր սեղանին մասնակցում էին հայտնի ուկրաինացի քաղաքագետներ, գիտնականներ, լրագրողներ, հասարակական և քաղաքական գործիչներ, կազակներ:
Քննարկվեց Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչին և Գերագույն ռադայի նախագահ Վլադիմիր Լիտվինին ուղղված ուղերձի տեքստը, որով խնդրվում է օրենսդրական մակարդակով ապրիլի 24-ն ընդունել որպես Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր:

18 April 2012 - 07:07 AMT
Олег Василюк: Если у нас появится День памяти Геноцида армян, значит, мы отстоим память народа побратима, который пережил ужасную трагедию
“Вы позволили мне по новому взглянуть на такие словосочетания «нефть – геноцид» – падение нравственности”, заявил представитель казачества (казацкий капеллан) Олег Василюк после просмотра фильма «Обыкновенный геноцид: Марага, 10 апреля 1992», сообщает Analitika.at.ua. «Если у нас появится День памяти геноцида армянского народа, значит, мы отстоим память народа побратима, который пережил ужасную трагедию. Я уверен, что все поддержат наше обращение к властям Украины, с просьбой, на законодательном уровне признать 24 апреля Днем памяти жертв геноцида армян», – сказал он.
13 апреля в Киеве, в пресс-центре Информационного агентства "Українські Новини" прошел круглый стол на тему «Геноцид армян: Безнаказанность порождает рецидив». В ходе мероприятия, как наглядный пример рецидива геноцида, состоялся показ фильма «Обыкновенный геноцид: Марага, 10 апреля 1992», который был снят Центром общественных связей и информации аппарата президента Армении.
На круглом столе присутствовали известные украинские политологи, ученые, журналисты, общественные и политические деятели, представители казачества.
В ходе мероприятия, состоялось обсуждение текста обращения к президенту Украины Виктору Януковичу и главе Верховной Рады Украины Владимиру Литвину, с просьбой на законодательном уровне признать 24 апреля Днем памяти жертв геноцида армян.