18 Ապրիլ 2012 - 08:16 AMT
2012 ապրիլի 11-ի դրությամբ Հայաստանում 65 400 գործազուրկ կա: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց Զբաղվածության պետական ծառայության պետի տեղակալ Արտակ Սիմոնյանը: Նա նշեց նաև, որ դա կազմում է աշխատանք փնտրողների 83,3 տոկոսը, իսկ նրանց ընդհանուր թիվը 78 600 է:
«Գործազուրկների շարքում գերակշռում են կանայք, որոնք կազմում են գործազուրկների ընդհանուր թվի 70, 7 տոկոսը` 46 300 մարդ, իսկ երիտասարդները կազմում են 22,1 տոկոսը կամ 14 400 մարդ»,-մանրամասնեց բանախոսը:
Արտակ Սիմոնյանը նշեց նաև, որ ապրիլի 1-ի դրությամբ գործազրկության նպաստի ստացման իրավունք ունի 11 262 մարդ, որոնց թիվը տարեսկզբի նկատմամբ նվազել է 8,2 տոկոսով:
«Տարեսկզբից աշխատանքի է տեղավորվել 2556 աշխատանք փնտրող, որոնցից 1516-ը կանայք են, 747-ը` երիտասարդներ, 50-ը` հաշմանդամներ»,- ասաց Արտակ Սիմոնյանը:

По данным на 11 апреля 2012 года в Армении зарегистрировано 65 400 безработных. 18 апреля во время встречи с журналистами рассказал заместитель начальника Государственной службы занятости Артак Симонян. Он также отметил, что число безработных составляет 83,3% ищущих работу, это 78 600 человек.
“Среди безработных преобладающее большинство – женщины, они составляют 70,7% от общего числа безработных, т.е., 46 300 человек. Молодежь составляет 22,1% от общего числа безработных, это 14 400 человек”, – уточнил он. Артак Симонян также отметил, что по положению на 1 апреля право на пособие по безработице получают 11 262 человека, число которых по сравнению с началом года снизилось на 8,2%.
“С начала года на работу устроились 2556 человек, 1516 из них – женщины, 747 – представители молодежи, а 50 –инвалиды”, – сказал Артак Симонян.