Ներկայիս նախընտրական քարոզարշավում, ինչպես միշտ, ավելի շատ սև փիար կա, քան սպիտակ: Այս մասին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է քաղաքական տեխնոլոգ Կարեն Քոչարյանը:
Ըստ նրա, չնայած խոստումներին, կուսկացությունները միմյանց նկատմամբ ակտիվորեն կիրառում են սև փիար: Ինչ վերաբերում է նախընտրական քարոզարշավում ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառմանը, ապա, ըստ փորձագետի, «հին» քաղաքական գործիչները դրանք «ըստ սովորության» չեն օգտագործում, ի տարբերություն նոր քաղաքական գործիչների: Որպես դրական օրինակ նա բերել է Սաթենիկ Սեյրանյանի, Գոհար Վեզիրյանի և Սամվել Ֆարմանյանի նախընտրական քարոզարշավները:
Անդրադառնալով առանձին ԶԼՄ-ի կողմից ընտրությունների լուսաբանմանը, Քոչարյանն ընդգծել է, որ հեռուստատեսությունում դրական տեղաշարժ է նկատվում: Ըստ նրա, Հիմա անգամ ամենաարմատական ընդդիմությունը չի կարող հայտարարել, որ ընտրությունները լուսաբանվում են նույն կողմնապահությամբ, ինչ նախկինում : Ընդ որում, նա նկատել է, որ տպագիր մամուլը չի հասցնում փոփոխությունների հետևից և շարունակում է կողմնակալ ուսաբանել ընտրությունները: Դա հասկանալի էր նախկինում, երբ հեռուստատեսությունը կողմնակալությամբ էր լուսաբանում ընտրությունները, սակայն ոչ հիմա:

18 Апрель 2012 - 08:58 AMT
В нынешней избирательней кампании, как всегда больше черного пиара, чем белого. Об этом во время пресс-конференции в Ереване заявил политтехнолог Карен Кочарян. По его словам, несмотря на свои обещания, партии активно используют друг против друга черный пиар.
Что касается применения в избирательной кампании современных технологий, то, по словам эксперта, «старые» политические деятели не используют их и действуют “по привычке”, в отличие от новых политических деятелей. В качестве положительного примера он, в частности, привел кампании Сатеник Сейранян, Гоар Везирян и Самвела Фарманяна.
Что касается освещения выборов отдельным видами СМИ, то Кочарян отметил положительные изменения со стороны телевидения. По его словам, сейчас даже самая радикальная оппозиция не может заявить, что выборы освящаются также предвзято в отношении власти, как и прежде. При этом он заметил, что печатная пресса не успевает за изменениями и продолжает пристрастно освещать выборы. По его словам, это было понятно раньше, когда телевидение предвзято освещало избирательные процессы, однако не сейчас.