18 Ապրիլ 2012 - 12:28 AMT
Ալեքսանդր Մարկարով. Նախընտրական պայքարը ծավալվում է ինչպես իշխանական, այնպես էլ ընդդիմադիր կուսակցությունների միջև
«Մրցակցությունն ընտրություններում ընթանում է երեք հարթություններում. 1) իշխանական կուսակցությունների միջև, 2) իշխանության և ընդդիմության միջև, 3) ընդդիմության ներսում»,- Մոսկվա-Երևան հեռուստակամրջի ժամանակ հայտարարել է ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի հայկական մասնաճյուղի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Մարկարովը: Նրա խոսքով, կուսակցությունները նման դիրքորոշում են զբաղեցնում, քանի որ գաղափարախոսական առումով նրանք քիչ են տարբերվում: Նրանց մեծամասնությունը չունի ընդգծված գաղափարախոսություն և փորձում են ընդգրկել բնակչության բոլոր շերտերի շահերը:
Նրա խոսքով, հիմա ընտրողների համար հիմնական են դարձել սոցիալ-տնտեսական հարցերը, իսկ միջազգային բնույթի հարցերն ի տարբերություն նախորդ ընտրությունների մղվել են ետին պլան:

18 Апрель 2012 - 11:49 AMT
Александр Маркаров: Предвыборная борьба в Армении разворачивается как между властными, так и оппозиционными партиями
“Конкуренция на выборах в Армении идет в 3 плоскостях: 1) между властными партиями, 2) между властью и оппозицией, 3) внутри самой оппозиции”, – заявил во время телемоста Москва-Ереван директор армянского филиала Института стран СНГ, политолог Александр Маркаров. По его словам, именно так себя позиционируют партии, так как в идеологическом плане у них очень мало или нет различий. Большинство из них не носят какой-либо выраженной идеологии и пытаются охватить интересы всех слоев населения. По его словам, сейчас основными для избирателей стали социально-экономические вопросы, вопросы международного характера в отличие от прошлых выборов отошли на второй план.