Ռուսաստանը չի կարողանա հանդուրժողաբար վերաբերվել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերսկսմանը: Այդ մասին Երևանում Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակին նվիրված քննարկումների ժամանակ հայտնել է Ռուսական դիվանագետների ասոցիացիայի նախագահի առաջին տեղակալ, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ (1992-1996) Վլադիմիր Կազիմիրովը:
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերսկսման հարցը մի շարք բացասական պահեր է պարունակում և միանգամայն ցավոտ է մեզ համար»,- ասել է Կազիմիրովը:
Խոսելով հնարավոր հակամարտությունում ռուսական կողմի դիրքորոշման մասին` դիվանագետը սեփական կարծիք է հայտնել` մատնանշելով այնպիսի կազմակերպության գոյությունը, ինչպիսին է ՀԱՊԿ-ն: «Այնպես որ այստեղ ամեն ինչ այդքան հեշտ չէ»,- նշել է նա:
Մասնավորապես, Կազիմիրովը նշել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդները, այդ թվում` Ռուսաստանը պետք է, նախ և առաջ, անեն ամեն ինչ ռազմական գործողությունները բացառելու համար: «Միջնորդները պետք է շարունակեն իրենց առաքելությունը և այսօրվա դրությամբ հակամարտության վերսկսումը կանխելու ուղղությամբ ջանքերը»,- ասել է Կազիմիրովը:
«Մեզ մոտ` Ռուսաստանում, Հայաստանի և Ադրբեջանի խոշոր սփյուռքեր կան: Նրանք հաճախ են համագործակցում միմյանց հետ, և թե ինչպես նրանք կդրսևորեն իրենց հակամարտության վերսկսման դեպքում, դժվար է ասել»,- ընդգծել է Կազիմիրովը` ասելով, որ գոյություն ունեն մի շարք պահեր, որոնք արժե հաշվի առնել` խոսելով Ռուսաստանի դիրքորոշման մասին: Միևնույն ժամանակ նա պարզ ընդգծել է, որ Ռուսաստանը նման պահերից շատերին չի կարողանա հանդուրժողաբար վերաբերվել` գիտակցելով, որ դրանք կարող են վատթարացնել իրավիճակը և հանգեցնել հակամարտության վերսկսման:

18 Апрель 2012 - 16:46 AMT
Россия не сможет отнестись терпимо к возобновлению нагорно-карабахского конфликта. Об этом в среду в рамках состоявшихся в Ереване обсуждений, приуроченных к 20-летию установления армяно-российских дипломатических отношений, заявил первый заместитель председателя Ассоциации российских дипломатов, сопредседатель Минской группы ОБСЕ (1992-1996 гг.) Владимир Казимиров.
«Вопрос возобновления нагорно-карабахского конфликта содержит в себе много негативных моментов, и он отнюдь не безболезненен для нас», – сказал Казимиров.
Говоря о позиции российской стороны в возможном конфликте, дипломат выразил собственное мнение, указав на существование такой организации, как ОДКБ. «Так что здесь не все так просто», – отметил он.
В частности, Казимиров отметил, что посредники Минской группы ОБСЕ, в том числе Россия должны, прежде всего, делать все для недопущения возобновления военных действий. «Посредники должны продолжить свою миссию и принятый на сегодня курс по невозобновлению конфликта», – сказал Казимиров.
«У нас в России крупные диаспоры Армении и Азербайджана. Зачастую, они сотрудничают друг с другом. Как они поведут себя в случае возобновления конфликта, трудно сказать», – подчеркнул Казимиров, сказав, что существует множество моментов, которые стоит учитывать, говоря о позиции России. В то же время он ясно подчеркнул, что Россия не сможет отнестись ко многим из таких моментов терпимо, осознавая, что они могут усугубить ситуацию и привести к возобновлению конфликта.