19 April 2012 - 05:39 AMT
Ապրիլի 19-ին Սիմֆերոպոլում տեղի կունենա Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվան նվիրված միջոցառում
Հինգշաբթի` ապրիլի 19-ին, Սիմֆերոպոլում տեղի կունենա միջոցառում` նվիրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվան, գրում է 0652.ua-ն:
Նույն օրը Ա. Ս. Պուշկինի անվան Կենտրենական քաղաքային գրադարանի ընթերցասրահում տեղի կունենա «Այվազովսկին և Հայաստանը» թեմայով զրույց:
Ծրագրում. «Հայեր. Դժվար ճակատագիր» պատմական էքսկուրս, «Վիճելով ճակատագրի հետ» ցուցահանդեսի բացում, սլայդ-շոու Սպենդիարովի «Այվազովսկու գեղանկարչական պատկերները» երաժշտության ներքո, միջոցառման հյուրերի ելույթներ, հաղորդում է Analitika.at.ua-ն:
«Ամբողջ աշխարհին է հայտնի հռչակավոր ծովանկարչի անունը: Նրա արվեստում արտահայտվում են հայ ազգի հնագույն մշակույթի և ազգային բնավորության գծերը: Այվազովսկու կերպարը, որպես տաղանդավոր նկարչի և մեծ բարեգործի, հայ ազգի համար դարձել է լեգենդ և մեծ հույսի խորհրդանիշ»,-պատմում են գրադարանավարները:

19 April 2012 - 05:32 AMT
В четверг, 19 апреля в Симферополе пройдет мероприятие, посвященное Дню памяти жертв трагедии армянского народа, пишет 0652.ua.
В этот день в читальном зале Центральной городской библиотеки им. А. С. Пушкина в рамках целевой комплексной программы «Библиотека за межкультурный диалог» состоится беседа “Айвазовский и Армения".
В программе: экскурс в историю «Армяне. Трудная судьба», открытие книжно-иллюстративной выставки «Споря с судьбой», слайд-шоу под муз. А. А. Спендиарова «Живописные образы Айвазовского», выступление гостей мероприятия, передает Analitika.at.ua.
"Всему миру известно имя прославленного художника-мариниста. В его творчестве нашли выражение черты национального характера и древней культуры армянского народа, верным сыном которого художник оставался до конца своих дней, – рассказывают библиотекари. – Образ Айвазовского, талантливого живописца и великого благотворителя, стал для армянского народа легендой и символом великой надежды".