Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը մեկնաբանել է ադրբեջանական ԶԼՄ-ի հաղորդագրությունը, ըստ որի Եվրախորհրդարանը Հայաստանի և ԵՄ միջև ասոցատիվ համաձայնության բանակցությունների մասին իր բանաձևում, մի շարք հակահայկական հայտարարություններ է արել: «Ադրբեջանական ԶԼՄ-ը, իրենց բնորոշ ձևով կրկին զբաղվում են իրականության խեղաթյուրմամբ և սխալ տեղեկություններ տարածելով»,-հայտնել է նա PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին:
Զոհրաբյանի խոսքով, բանաձևը պարունակում է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ-երկրների նախագահների Ակվիլյան հանդիպումից հղումներ: Այս առնչությամբ նա հիշեցրել է, որ այս հայտարարությունը պարունակում է հայկական կողմի համար շատ կարևոր դրույթ. «Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական իրավական կարգավիճակի որոշումը` նրա բնակչության կամքի արտահայտման պարտադիր իրավական ուժ ունեցող ճանապարհով»:
Զոհրաբայնը հավելել է նաև, որ բանաձևում կոչ է արվում մայիսին անցկացնել եվրոպական ստանդարտներին համապատասխանող իսկապես ազատ և արդար ընտրություններ:
Համաձայն Ադրբեջանական ԶԼՄ-ի, Եվրախորհրդարանը Հայաստանի և ԵՄ միջև ասոցատիվ համաձայնության բանակցությունների վերաբերյալ իր բանաձևում հայտարարել է, որ մտադիր է հետաքննություն անցկացնել Լեռնային Ղարաբաղում և այլ ազատազրկված տարածքներում Հայաստանի վերաբնակեցման քաղաքականության վերաբերյալ, ինչպես նաև կոչ է արել Հայաստանին չուղարկել իր քաղաքացիներին ԼՂՀ-ում զինվորական ծառայություն իրականացնելու:

19 Апрель 2012 - 06:00 AMT
Армянский сопредседатель Комиссии парламентского сотрудничества Армения-Евросоюз Наира Зограбян прокомментировала сообщения азербайджанских СМИ, что Европарламент в своей резолюции по переговорам об ассоциативном соглашении между Арменией и ЕС, принятом 18 апреля, сделал ряд антиармянских заявлений. “Азербайджанские СМИ в свойственной им манаре вновь занимаются искажением истины и дезинформацией, применяя геббельсовские методы”,- заявила она корреспонденту PanARMENIAN.Net.
По словам Зограбян, в резолюции содержались ссылки на Аквильское заявление президентов стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ. В этой связи она напомнила, что в этом заявление содержится важное для армянской стороны положение: “определение будущего окончательного правового статуса Нагорного Карабаха путем имеющего обязательную юридическую силу волеизъявления его населения”.
Зограбян добавила, что в резолюции также содержались призывы к Армении провести в мае действительно свободные и справедливые выборы, соответствующие европейским стандартам.
Согласно азербайджанким СМИ, Европарламент в своей резолюции по переговорам об ассоциативном соглашении между Арменией и ЕС, заявил о намерении провести расследование по поводу политики заселения Армении в Нагорном Карабахе и других освобожденных территориях , а также призвал Армению не отправлять своих граждан нести срочную военную службу в НКР .