Գալիք ընտրություններում «Ժառանգության» նախընտրական ծրագրի նպատակը նոր Հայաստանի ստեղծումն է: Այս մասին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը:
«Իշխանափոխությունը դեռևս խնդրի լուծում չէ, անհրաժեշտ է համակարգի փոփոխություն»,-ընդգծել է նա:
Սաֆարյանը քննադատել է երկրում ներկայումս տիրող իրավիճակը և հավելել, որ ըստ «Ժառանգության», շեշտը պետք է դրվի մարդու իրավունքների, երկրի ինքնիշխանության և ազգային շահերի վրա: « Ժառանգության» ծրագիրը վերաբերում է այնպիսի Հայաստանի, որտեղ ոչ թե քաղաքացին է պետության համար, այլ պետությունն է քաղաքացու համար»,-ընդգծել է նա:
Ինչ վերաբերում է լրագրողների այն դիտողությանը, որ բոլոր կուսակցությունների նախընտրական ծրագրերն էլ նման են, «Ժառանգության» մամուլի քարտուղար Հովսեփ Խուրշուդյանը խոստովանել է դա, սակայն ճիշտ ընտրության համար նա հասարակությանը խորհուրդ է տվել համեմատել կուսակցության հայտարարությունները նրա գործողությունների հետ: «Բառերն ու խոսքը երբեմն խիստ տարբերվում են»,-նկատել է նա:
Ընտրությունների նախօրեին «Ժառանգությունը» միավորվել է մեկ այլ ընդդիմադիր կուսակցության` «Ազատ դեմոկրատների» հետ, որի ներկայացուցիչները ներառվել են «Ժառանգության» ընտրացուցակում: Ցուցակը գլխավորում են «Ժառանգության» առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, «Ազատ դեմոկրատների» առաջնորդ Խաչատուր Քոքոբելյանը, պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը:

Целью предвыборной кампании партии “Наследие” на предстоящих парламентских выборах является создание новой Армении. Об этом заявил на пресс-конференции в Ереване глава парламентской оппозиционной фракции “Наследия” Степан Сафарян.
“Смена президента в Армении еще не является решением проблемы, необходимо смена системы”,- подчеркнул он.
Сафарян подверг критике нынешней ситуацию в стране и добавил, что согласно “Наследию”, упор должен делаться на правах человека, суверенитете государства и национальных интересах. “Программа (“Наследия”) касается такой Армении, где не гражданин для государства, а государство для гражданина”,- отметил он.
Что касается замечаний журналистов, что предвыборные программы всех партий очень схожи, пресс-секретарь “Наследия” Овсеп Хуршудян признал это, однако, посоветовал обществу для правильного выбора сравнить деятельность партии с их заявлениями. “Дела и слова иногда очень сильно различаются”,- заметил он. В этой связи он напомнил о голосовании в Парламенте по проектам законов поддержки малого и среднего бизнеса, признания независимости Арцаха и ряда других.