19 Ապրիլ 2012 - 12:05 AMT
Երևանը 2012 թ.գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք կհռչակվի ապրիլի 22-ին ժամը 22.00-ին` Մատենադարանի դիմաց: Շքեղ հանդիսությամբ գրքի 2011 թ-ի մայրաքաղաք Բուենոս Այրեսի քաղաքապետ Մաուրիցիո Մակրին տիտղոսը կփոխանցի Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին:
Հայաստանի պետական ակադեմիական երգչախումբը կատարելու է քաղաքի հիմնը, իսկ միջոցառմանը մասնակցելու են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Էնգիդա Գետաչյուն, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 36-րդ գլխավոր կոնֆերանսի նախագահ Կատալին Բոջիարդը, և 5 տասնյակից ավելի հատուկ հյուրեր:
Տիտղոսի հանձնումից հետո սպասվում է եռաչափ շոու, արգենտինյան, հայ և թայլանդական արիտիստների մասնակցությամբ: Միջոցառման հյուրերի թվում են լինելու նաև 2013 թ-ին գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք հռչակված Բանգկոկ քաղաքի ներկայացուցիչները:

19 Апрель 2012 - 13:32 AMT
Ереван официально будет провозглашен всемирной столицей книги 2012 года 22 апреля в 22:00. Церемония провозглашения состоится напротив здания Матенадарана.
В ходе праздничной церемонии мэр Буэнос-Айреса Маурицио Макри передаст этот титул мэру Еревана Тарону Маркаряну.
Государственный академический хор Армении исполнит гимн города, а в мероприятии примут участие первый заместитель генерального директора ЮНЕСКО Энгида Гетачью председатель 36-ой главной конференции ЮНЕСКО Каталин Боджиард и более 50 особых гостей.
После вручения титула ожидается 3D-шоу с участием аргентинских, армянских и таиландских артистов. В числе гостей мероприятия будут представители из Бангкока, провозглашенного всемирной столицей книги 2013 года.