21 Ապրիլ 2012 - 07:32 AMT
Հատուկ ուշադրության են արժանի այն թեժ բանավեճերը, որոնք ծավալվում են Facebook-ում տարբեր քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների միջև, այդ թվում բավական բարձրաստիճան անձանց:
PanARMENIAN.Net-ը խորհրդարանական ընտրությունների նախաշեմին որոշել է ուսումնասիրել, թե ինչպես են օգտագործում Հայաստանում նախընտրական քարոզարշավի մասնակիցներն այն հնարավորությունները, որոնք նրանց տրամադրում է ինտերնետը, մասնավորապես Facebook-ը: Այս դժվար գործում մեզ օգնել են տեղեկատվական անվտանգության ոլորտի անվանի հայ մասնագետներ, բոլգերներ, քաղաքական տեխնոլոգներ:
Տեղեկատվական անվտանգության մասնագետ և բլոգեր Տիգրան Քոչարյանի խոսքով, քաղաքական ուժերը սկսել են օգտագործել ինտերնետը, սոցիալական ցանցերը, բլոգերը, քանի որ հասկացել են, որ բնակչության զգալի մասը, մասնավորապես, երիտասարդությունը, տեղեկատվություն է վերցնում այստեղից՝ չվստահելով հեռուստատեսությանը կամ թերթերին: «Այստեղ կարելի է ավելի հեշտ գտնել աղբյուրները, նույն խնդրի վերաբերյալ տարբեր կարծիքներ, և մարդու համար ավելի հեշտ է ձևավորել իր սեփական կարծիքը»,- ասել է նա:
Միաժամանակ նա բավական քննադատաբար է վերաբերվել Facebook-ում քաղաքական ուժերի գործողություններին. «Իմ կարծիքով, այն, ինչ հիմա կատարվում է Facebook-ում, սոցիալական ցանցերում և բլոգերում, անիմաստ և անողոք պատերազմ է, որը հաճախ գնում է ոչնչացման: Կուսակցությունները դեռ չեն հասկանում, որ Facebook-ում մարդկանց քանակն ընդունակ չէ ազդել քվեարկության ընդհանուր կառուցվածքի վրա: Սովորաբար սոցցանցերում և բլոգերում գտնվում են մարդիկ, ում սոցիալական կարգավիճակը և կրթության մակարդակն ավելի բարձր է, քան միջինում Հայաստանում, և այդ մարդիկ վաղուց արդեն ձևավորել են իրենց տեսակետը: Ուստի սոցցանցերը որպես համոզելու միջոց օգտագործելու փորձերը դեռևս անհասկանալի են ինձ համար, քանի որ դա իրականում չի գործում»:
«Ի՞նչ են անում կուսակցությունները. մշտապես ինչ-որ հարցումներ են անցկացնում, օգտագործվում են կեղծ օգտագործողներ, տպավորություն է ստեղծվում, որ տվյալ կուսակցությունն ինտերնետում ամենալավն է և ամենաուժեղը: Միակ տեխնոլոգիան, որն օգտագործվում է, բողոքել համապատասպան մարմիններին քվեարկության արդյունքները հայտարարելուց հետո, որպեսզի ասել «տեսեք, ամենուր, որտեղ կա տեղեկատվության և քվեարկության ազատություն, որտեղ ազատության մակարդակը բարձր է, այսինքն ինտերնետում, մենք հաղթել ենք և զբաղեցրել բարձր տեղեր, իսկ Հայաստանում ինչ-որ բան այնպես չէ, կեղծել են, անարդար քվեարկություն անցկացրել»,- հավելել է Քոչարյանը:
Քոչարյանը նշել է, որ Հայաստանում Facebook-ում գրանցված է շուրջ 300 հազար մարդ, ընդ որում ակտիվ զանգվածը չի գերազանցում 50 հազարը: «Բայց 50 հազարի կարծիքը, նույնիսկ նրանց ձայները պետք չէ ընդունել որպես որոշիչ, հաշվի առնելով, որ Հայաստանում պաշտոնական տվյալներ կան 2,5 մլն ընտրողներ»,- ասել է նա:
Ինչ վերաբերվում է առանձին կուսակցություններին, Քոչարյանը նշել է, որ Facebook-ում շատ ակտիվ են «Բարգավաճ Հայաստանը», Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը, «Ժառանգությունը» «Ազատ դեմոկրատների» հետ կոալիցիայով: Նրանք տարբեր կոնցեպտներ ունեն: ԲՀԿ-ն ողջ ուժերով փորձում է ապացուցել, որ նա առաջինն է ամեն տեղ, որովհետև հաճախ փորձում է հաղթել բոլոր հնարավոր քվեարկություններում թե սոցիալական ցանցերում, թե տարբեր կայքերում: ՀՀԿ-ն ավելի պահպանողական մոտեցում ունի, և նկատելի է, որ միակ աչքի ընկնող դեմքն այս քարոզչության մեջ, ով ավելի ոչ ստանդարտ մոտեցում է հանդես բերում, կրթության նախարար Արմեն Աշոտյանն է»,- հայտարարել է նա:
Դրա հետ կապված Քոչարյանը հավելել է, որ տպավորություն է ստեղծվում, որ Աշոտյանն իր վրա վերցրել է ՀՀԿ PR-ի ողջ բեռը, և ինտերնետում ենթարկվում է հիմնական հարձակումներին մրցակից կուսակցությունների և կազմակերպությունների կողմից: Նա նաև շոշափել է կրթության նախարարի աղմկահարույց բանավեճերը որոշ կուսակցությունների ներկայացուցիչների հետ (մասնավորապես ԲՀԿ, խմբ. դիտ.), նշելով. «Իմ կարծիքով, նկատելի էր, որ նախարարի մոտեցումներն ավելի ստեղծագործական են, հետաքրքիր և ինտելեկտուալ, քան պատասխանները, որոնք ուղեկցվում էին վիրավորանքներով»:
Ինչ վերաբերվում է «Ժառանգության» կողմից Facebook-ն օգտագործելուն, ապա փորձագետը նշել է. «Ժառանգությունն» ավելի շուտ հանդես է գալիս ոչ թե որպես մեկ միասնություն, այլ առանձին անհատների միջոցով, և կարելի է նշել, որ շատ հայտնի է և նկատելի Facebook-ում Ստեփան Սաֆարյանը: Կարելի է նշել նաև այն, որ նրանք սկսել են օգտագործել Facebook-ի խորհրդանիշները, տարբեր «լայքեր» իրենց պաստառներում: Դա նաև առաջին միությունն է, որն իր շարքեր է բերել հասարակական հատվածի մադկանց, օրինակ, բավական հայտնի բլոգեր Իզաբելլա Աբգարյանին, որը նույնպես հետաքրքրիր և անսովոր քայլ է»:
Միաժամանակ Քոչարյանը շատ հոռետեսորեն է գնահատել սոցցանցերի և ինտերնետի ազդեցության հնարավորությունը քվեարկության արդյունքների վրա. «Իրականում առայժմ վաղ է դատել Facebook-ով և ընդհանրապես ինտերնետով, թե քվերակությունն ինչ արդյունքներ կունենա: Facebook-ը մինչև հիմա մնում է օպերատիվ տեղեկատվության և ապատեղեկատվության և դրանց տարածման գլխավոր միջոցը: Ես կարծում եմ, որ հիմնականում Facebook-ն ընտրությունների ժամանակ կկատարի հարթակի դեր, որտեղ մարդիկ կգրեն խախտումների մասին ընտրությունների ժամանակ և այն մասին, թե ինչ կլինի դրանից հետո»:
Քոչարյանը համոզված է, որ ավելի հետաքրքրիր կլինի հետագա ընտրություններում, «երբ, իմ կարծիքով, ողջ քաղաքական դաշտը ներկա կլինի ինտերնետում: Ամենայն հավանականությամբ, նույնիսկ նախագահական ընտրություններում ավելի հետաքրքիր կլինի, քանի որ այն ամենը, ինչ հիմա կատարվում է Հայաստանում, գալիք նախագահական ընտրությունների նախապատրաստությունն է»:
Facebook-ի դերի հարցում Տիգրան Քոչարյանի հետ համաձայն չէ տեղեկատվական անվտանգության հարցերով փորձագետ և անվանի բլոգեր Սամվել Մարտիրոսյանը: «Որքան մոտենում են ընտրությունները, այնքան քաղաքական ակտիվությունն աճում է: Հիմնականում քաղաքական ուժերն օգտագործում են երկու հիմնական հարթակներ՝ Facebook և Youtube, որը հանդես է գալիս ոչ թե որպես ինքնուրույն հարթակ, այլ վիդեհամալրում Facebook-ին: Իսկ Facebook-ը գրեթե դարձել է մենատիրական քարոզչական հարթակ: Հաշվի առնելով այն, որ այստեղ առկա են շուրջ 300 հազար օգտագործողներ Հայաստանից, հիմնականում սոցիալապես և քաղաքականապես ակտիվ քաղաքացիներ, ապա բավական հարմար տեղ է քարոզչություն անցկացնելու համար»,- հայտարարել է նա PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին:
Ինչ վերաբերվում է քաղաքական ուժերի կողմից ինտերնետը և սոցիալական ցանցերն օգտագործելուն, ապա Մարտիրոսյանն ասել է. «Այսօրվա դրությամբ կարելի է ասել, թե ով է ամենից վատ օգտագործում ցանցային հարթակները: Եթե չխոսել լիակատար աուտսայդերների մասին, ապա ամենավատը «Օրինաց երկրի» գործերն են: Կուսակցությունը ցանցում ավելի շատ օբյեկտ է, քան սուբյեկտ: Մնացած բոլոր քաղաքական ուժերն ակտիվորեն ընդգրկված են ցանցային «խաղերի» մեջ: Առայժմ կարելի է փաստել, որ «Բարագավաճ Հայաստան» կուսակցությունը և ՀՀԿ-ն առավել ակտիվ են ցանցում իրենց տարբեր դրսևորումներով: ՀԱԿ-ը տառապում է իր շարքում փակվելու սինդրոմով և ստեղծել է բավական մեծ, բայց ուրիշների կողմից քիչ կարդացվող օղակ: «Ազատ դեմոկրատները» և «Ժառանգությունը» այդքան շատ չեն ցանցում, բայց «Ժառանգությունը» բավական մեծ աջակցություն է վայելում ոչ կուսակցական մասնակիցների կողմից: Դաշնակցությունն ունի երկրպագուների իր կայուն օղակը, առայժմ կուսակցությունը որպես առանձին միավոր ընդհանուր առմամբ այդքան ակտիվ չէ»:
Քաղաքական տեխնոլոգ Կարեն Քոչարյանը նույնպես նշել է սոցցանցերի աճող դերը Հայաստանի ընտրական գործընթացներում: «Կարծում եմ, որ հաջորդ խորհրդարանական ընտրություններում սոցիալական ցանցերը և ինտերնետն ավելի ակտիվ կլինեն և ավելի մեծ ազդեցություն կունենան էլեկտորատի վրա, քանի որ քվեարկելու է այն սերունդը, որն ուղղակի ապրում է ինտերնետում, նրանցից շատերը հեռուստացույց չեն դիտում»,- նշել է նա:
Կարեն Քոչարյանի խոսքով, Հայաստանում ինտերնետը սկսել է զարգանալ 2008-ի մարտի 1-ից հետո, «երբ բոլոր ԶԼՄ-ները, այդ թվում թերթերը փակ էին, և մարդիկ սկսեցին իրենց համար որոնել այլընտրանքային ԶԼՄ-ներ, գտան դրանք և «կախվածության մեջ ընկան» դրանցից»:
Ինչ վերաբերվում է այն հարցին, թե նախընտրական քարոզարշավի մասնակիցներից ով է ամենալավն օգտագործում քաղաքական պայքարում Facebook-ը, փորձագետը նշել է. «Ընդհանրապես օգտագործում են «Ժառանգությունը», ՀՀԿ-ը, ԲՀԿ-ը և ՀԱԿ-ը: «Օրինաց երկիրն» ընդհանրապես չի օգտագործում, իսկ Դաշնակցությունը՝ առանձին անձնավորությունների մակարդակով, օրինակ շատ ակտիվ է Սպարտակ Սեյրանյանը»:
Որպես Facebook-ի օգտագործման հաջող օրինակ նա նշել է կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանին (ՀՀԿ) և Ստեփան Սաֆարյանին («Ժառանգություն»): «Արմեն Աշոտյանը Facebookում նյուսմեքեր է դարձել, բնականաբար նա լավ է օգտագործում Facebook-ը: Նա բաց է աշխատում, նրա պատին գրում են բոլոր ցանկացողները, դնում են նրա համար ոչ հաճելի նյութեր, բայց նա բաց է աշխատում: Դա ապագան է, դա աշխարհում, մասնավորապես Հայաստանում քաղաքական պայքարի ապագան է»,- ասել է Քոչարյանը:
Քաղաքական տեխնոլոգը նաև շոշափել է կրթության նախարարի և այլ քաղաքաղական ուժերի ներկայացուցիչների վեճերի թեման Facebook-ի նրա էջում, հայտարարելով, որ դա չի կարող բացասական ազդեցություն ունենալ Աշոտյանի քաղաքական վարկանիշի վրա: Նա նշել է, որ Հայաստանում հասարակ քաղաքացիների համար պաշտոնյան անհասանելի է, և «այն, որ նա կարող է գրել և շփվել պաշտոնյայի հետ նրա պատին, ամեն դեպքում Հայաստանի հասարակ քաղաքացու համար հաճելի է: Ի տարբերություն անվանի հրեական անեկդոտի, հաճելի նստվածք է մնում»:

19 Апрель 2012 - 13:53 AMT
Особого внимания заслуживают и те жаркие дискуссии, которые разворачиваются на просторах Facebook-а между представителями различных политических сил, в том числе и довольно высокопоставленными лицами.
PanARMENIAN.Net в преддверии парламентских выборов решил изучить, как используют участники предвыборной гонки в Армении те возможности, которые им предоставляет Интернет, и в частности, Facebook. В этом нелегком деле нам помогли известные армянские специалисты в сфере информационной безопасности, блогеры, политтехнологи.
По словам специалиста по информационной безопасности и блогера Тиграна Кочаряна, политические силы начали использовать интернет, социальные сети, блоги, так как поняли, что достаточная часть населения, в частности, молодежь, берет информацию оттуда, не доверяя телевидению или газетам. “Там можно легче найти источники, разные взгляды на одну и ту же проблему, и человеку легче сформировать свое собственное мнение”, – заметил он.
При этом, он довольно критично отнеся к действиям политических сил в Facebook-е: “По моему мнению, то, что сейчас творится в Facebook-e, социальных сетях и в блогах – это бессмысленная и беспощадная война, которая часто идет на уничтожение. Партии пока не понимают, что количество людей Facebook-e не способно повлиять на общую структуру голосования. Обычно в социальных сетях и блогах находятся люди, чей социальный статус и уровень образования немножко выше, чем в среднем по Армении, и эти люди давно уже сформулировали свою точку зрения. Поэтому попытки использовать социальные сети как средство убеждения, для меня пока не понятно, так как это на самом деле не действует”.
“Что делают партии – постоянно проводят какие-то опросы, используются лжеюзеры, создается впечатление, что предположим данная партия всех лучше и сильнее в интернете. Единственная технология, которая при этом используется, – пожаловаться в соответствующие органы после объявления результатов голосования (выборов), чтобы сказать “смотрите, везде, где есть свобода информации и голосования, где уровень свободы выше, то есть в интернете, мы выигрывали или занимали высокие места, а тут по Армении что-то не то, подделали, провели нечестное голосование”, – добавил Кочарян.
Кочарян отметил, что в Армении зарегистрировано около 300 тыс. человек в Facebook-e, при этом активная масса не превышает 50 тыс. человек. “Но, по крайней мере, мнение 50 тысяч, даже их голоса, не стоит воспринимать как определяющее, учитывая, что в Армении по официальным данным около 2,5 млн избирателей”,- заметил он.
Что касается отдельных партий, то Кочарян отметил, очень активны в Facebook-e “Процветающая Армения”, Республиканская партия Армении (РПА), “Наследие” в коалиции со “Свободными демократами”. Разные концепты у них. “Процветающая Армения” всеми силами пытается доказать, что она первая везде, поэтому часто пытается выиграть всевозможные голосования и в соцсетях, и на различных сайтах. РПА более консервативно подходит, и в принципе заметно, что единственным отличающимся лицом в этой кампании, который проявляет более нестандартный подход, является министр образования Армен Ашотян”,- заявил он.
В этой связи Кочарян добавил, что создается впечатление, что Ашотян взял на себя всю нагрузку пиара Республиканской партии, и в интернете подвергается основным нападкам со стороны конкурирующих организаций и партий. Он также затронул нашумевшие дебаты министра образования с представителями некоторых партий (в частности “Процветающей Армении – прим. ред.), заметив: ”По моему мнению и мнению остальных, было заметно, что подход министра был более креативным, интересным и интеллектуальным, чем ответы, которые шли с оскорблениями, топорные ответы”.
Что касается использования “Наследием” Facebook-a, то эксперт заявил: “Наследие” скорее выступает не в качестве единого целого, а посредством отдельных личностей, и можно заметить, что очень популярен и заметен в Facebook-е Степан Сафарян. Можно отметить и то, что они начали использовать символику Facebook-а, различные лайки на их плакатах. Также это первый союз, который привлек в свои ряды людей из общественного сектора, например, достаточно популярную блогершу (Изабелла Абгарян), что тоже очень интересный и необычный шаг”.
При всем этом Кочарян очень скептически оценил возможности влияния соцсетей и интернета на результаты голосования: “На самом деле, пока что рано судить по Facebook-у, и вообще по Интернету, какие результаты голосования будут. Facebook все таки до сих пор остается главным средством оперативной информации и дезинформации, а также очень быстрого их распространения. Я думаю, что в основном Facebook во время выборов будет выполнять роль площадки, где люди будут писать о нарушениях во время выборов, и о том, что будет твориться после этого”.
Кочарян уверен, что намного более интереснее будет на последующих выборах, “когда, по моему мнению, все политическое поле будет присутствовать в интернете. Скорее всего, даже на президентских выборах будет намного более интересно, так как, по моему мнению, все что сейчас творится в Армении – это подготовка будущих президентских выборов”.
С Тиграном Кочаряном не согласен относительно роли Facebook-а в предстоящих выборах другой известный армянский эксперт по информационной безопасности и блогер Самвел Мартиросян. “Чем ближе к выборам, тем политическая активность растет. В основном политические силы используют две основные площадки – это Facebook и Youtube, который выступает не как самостоятельная площадка, а скорее как видеодополнение к Facebook-у. Сам Facebook стал практически монопольной пропагандистской площадкой. С учетом того, что здесь присутствует порядка 300 тыс. пользователей из Армении, в основном, социально и политически активных граждан – то это весьма удобное место для ведения кампании”,- заявил он корреспонденту PanARMENIAN.Net.
Что касается использования политическими силами Интернета и социальных сетей, то Мартиросян ответил: “На сегодняшний день можно сказать, кто хуже всего использует сетевые площадки. Если не говорить о полный аутсайдерах, то хуже всего дела обстоят у “Оринац Еркир”. Партия в сети является скорее объектом, чем субъектом. Все остальные политические силы активно вовлечены в сетевые "игры"- в основном своими молодежными крылами, а также молодыми функционерами из первых рядов. Пока что можно констатировать, что партии власти – “Процветающая Армения” и РПА являются наиболее активными в сети в своих разных проявлениях. АНК страдает синдромом замыкания в своих рядах и образования довольно большого, но мало читаемого другими круга. ‘Свободных демократов” и “Наследия” пока не так много в сети, но при этом у “Наследия” довольно большая поддержка среди непартийных участников. Дашнакцутюн всегда имеет свой стабильный круг поклонников – пока партия как отдельная единица не так активна в более общем плане”.
Политтехнолог Карен Кочарян также отметил все более растущую роль соцсетей в избирательных процессах в Армении. “Думаю, на следующих парламентских выборах социальные сети и Интернет будут намного более активны и будут иметь намного большее воздействие на электорат, так как будет голосовать то поколение, которое просто живет в интернете, очень многие из которых уже просто не смотрят телевизор”,- отметил он.
По словам Карена Кочаряна, интернет в Армении начал развиваться после 1 марта 2008 года, “когда все СМИ были закрыты, в том числе и газеты, и люди начали искать для себя альтернативные СМИ, нашли их и “подсели” на них”.
Что касается вопроса, кто из участников предвыборной гонки лучше всех использует в политической борьбе Facebook, то эксперт ответил: “ Вообще используют “Наследие”, РПА, “Процветающая Армения” и АНК. “Оринац еркир” вообще не использует, а Дашнакцутюн – на уровне отдельных личностей, например, очень активен Спартак Сейранян”.
В качестве успешных примеров использования Facebook-а он отметил министра науки и образования Армена Ашотяна (РПА) и Степана Сафаряна из “Наследия”. “Тот же Армен Ашотян стал ньюсмекером в Facebook-е – естественно он хорошо использует Facebook. Он открыто работает, на его стене пишут все желающие, ставят нелицеприятные для него материалы, но он работает открыто. Это будущее, это будущее политической борьбы в мире, и в Армении в частности”,- подчеркнул Кочарян.
Политтехнолог также затронул тему споров министра образования с представителями других политических сил на его странице в Facebook-е, заявив, что это не может иметь отрицательного воздействия на политический имидж Ашотяна. Он отметил, что в Армении для простых граждан чиновник недоступен, и “то, что он может писать и общаться с чиновником на его стене, в любом случае для обывателя, для обычного гражданина Армении приятно. И в отличие от известного еврейского анекдота, осадок остается приятный”.