19 April 2012 - 17:15 AMT
Ապրիլի 13-ին Հայաստանի դեսպան Ռուբեն Կարապետյանն այցելել է Սալերնո նահանգի Սկաֆատի քաղաքը, ուր հանդիպում է ունեցել քաղաքապետ Անջելո Պասկալինոյի հետ, ինչպես նաև մասնակցել քաղաքի պատմական շինություններից մեկում` Ռեալ Պոլվերիկո Բորբոնիկոյում, Հայոց ցեղասպանության 97-ամյակին նվիրված «Հայ արտիստները Սկաֆատիում» ցուցահանդեսի պաշտոնական բացման արարողությանը:
Քաղաքապետի հետ տեղի ունեցած զրույցի ընթացքում դեսպան Կարապետյանը քննարկել է Սկաֆատիի հետ քաղաքային մակարդակով համագործակցության հաստատման, զբոսաշրջության և առևտրատնտեսական ոլորտներում կապերի զարգացման հնարավորությունները:
Հանդիպումից հետո տեղի ունեցած համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում դեսպան Կարապետյանը շեշտեց, որ «Հայ արտիստները Սկաֆատիում» ցուցահանդեսի կազմակերպումը չափազանց կարևոր է, քանի որ այն տեղի է ունենում պատմական Պոմպեյ քաղաքի անմիջական մերձակայքում և հնարավորություն կընձեռի բազմահազար իտալացի և օտարերկրացի զբոսաշրջիկներին մինչև մայիսի 31-ը ճանաչելու և հաղորդակցվելու հայկական ժամանակակից արվեստի հետ: Սկաֆատիի քաղաքապետն իր հերթին նշեց, որ «քաղաքի պատմական այս վայրում առաջին անգամ է կազմակերպվում օտար, ոչ իտալական, ազգային մշակույթը ներկայացնող ցուցահանդես»` հավելելով, որ «իրենց քաղաքի համար, հիրավի, մեծ իրադարձություն և պատիվ է հայկական մշակույթին նվիրված նման միջոցառման իրականացումը»:
Ցուցահանդեսին, որը կազմակերպել էր Իտալիայում ՀՀ դեսպանությունը, ներկայացված էին տարբեր երկրներից /ԱՄՆ, Չեխիա, ՌԴ, ՀՀ, Իտալիա, Կանադա/ հայազգի 16 նկարիչների և քանդակագործների աշխատանքներ:
Ապրիլի 17-ին Սկաֆատիի քաղաքային խորհուրդը միաձայն ընդունեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին որոշումը` «հարգանքի տուրք մատուցելով 1.5 միլիոն հայ նահատակների հիշատակին և զորակցություն հայտնելով հայ ժողովրդին»:

19 April 2012 - 16:00 AMT
13 апреля посол Армении в Италии Рубен Карапетян посетил город Скафати в провинции Салерно, где встретился с мэром города Анджело Паскалино, а также принял участие в открытии армянской выставки в память о жертвах Геноцида армян. В беседе с мэром города Карапетян обсудил вопросы развития сотрудничества, установления и углубления связей в туристической и торгово-экономической сфере. Во время совместной пресс-конференции, имевшей место после встречи, Карапетян отметил, что организация выставки очень важна, так как происходит недалеко от исторического города Помпеи и даст возможность итальянским и иностранным туристам познакомиться с современным армянским искусством. В свою очередь, мэр Скафати отметил, что впервые в этом месте проходит иностранная выставка, и для них большая честь провести такое мероприятие, посвященное армянскому Геноциду.
На выставке, которую организовало посольство Армении в Италии, были выставлены картины и скульптуры 16 армянских мастеров из США, Чехии, России, Армении, Италии и Канады.
А 17 апреля городской совет Скафати единогласно признал Геноцид армян, “почтив память 1,5 миллиона погибших армян и выражая поддержку армянскому народу”.