Այսօր տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Ռիչարդ Կիրակոսյանը բացահայտել է իր կողմից առանձնացված 153 և 60 միլիարդ թվերի նշանակությունը` կապված Հայոց ցեղասպանության հետ: Առաջին թիվը հիշեցնում է, որ մոտենում է ցեղասպանության 100-ամյակը, երբ Թուրքիան կհայտնվի առավելագույն ճնշման ներքո: Առաջին թիվը հիշեցնում է այն մասին, որ 1.5 մլն հայ է ոչնչացվել Օսմանյան կայսրությունում, ընդգծել է Կիրակոսյանը: 5 թիվը կապված է նաև խորհրդարանի ընտրությունների հետ, որի ընտրական գործընթացը ներառում է նաև Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը, Հայաստանն այն ընտրում է 5 տարով: Երրորդ թիվը կապված է նրա հետ, որ այս տարի սպասվում է, որ Թուրքիայում 3-րդ անգամ կհարգեն Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը, նկատել է փորձագետը:
Եվս մեկ թիվ, որը կապված է Ցեղասպանության հետ 60 միլիարդն է: 60 մլրդ դոլարը այն վնասի չափն է, որը Ցեղասպանության ժամանակ թուրքերը պատճառել են, թալանելով հայերի ունեցվածքը: Այս հաշվարկներն արվել են ՄԱԿ-ում, հաղորդել է Կիրակոսյանը:

На состоявшейся сегодня пресс-конференции глава Центра региональных исследований Ричард Киракосян раскрыл значение выведенного им числа 153, которое относится к Геноциду. Первое число сто – напоминает о приближении 100-летия Геноцида, когда Турция окажется под наибольшим давлением. Первые два числа говорят о том, что 1,5 миллиона армян было уничтожено в Османской империи, подчеркнул Киракосян. Цифра 5 также связана с избранием парламента, избирательный процесс которого включил в себя и день памяти жертв Геноцида, Армения избирает его на 5 лет. Цифра 3 связана с тем, что в этом году ожидается, что в Турции в 3-ий раз почтят память погибших во время Геноцида армян, заметил эксперт.
Еще одно важное число, которое имеет связь с Геноцидом – это 60 миллиардов. $60 миллиардов – это размер ущерба, это стоимость разграбленного турками во время Геноцида армянского имущества. Эти подсчеты сделаны в ООН, сообщил Киракосян.