Կուսակցությունների նախընտրական ծրագրերին տեղյակ է ընտրողների 3,5 տոկոսը, 17 տոկոսը ծանոթ է ծրագրերի հիմնական դրույթներին, իսկ 51 տոկոսը գիտի կարգախոսները: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը, ներկայացնելով իրենց հետազոտությունների հերթական փուլի արդյունքները, այս մասին ասաց սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը:
Նա նշեց, որ ընտրողների 81 տոկոսը ընտրությունների մասին հիմնական տեղեկատվությունը ստանում է հեռուստատեսության միջոցով, 49 տոկոսը՝ պաստառների, 27 տոկոսը՝ բուկլետների, 7.5 տոկոսը՝ հանդիպումների, իսկ 2 տոկոսը՝ համացանցի միջոցով: Ուսումնասիրությունների արդյունքում սոցիոլոգը նաև պարզել է, որ ընտրողների 8 տոկոսը ձգտում է հետևել բոլոր իրադարձություններին, 40,6 տոկոսը՝ միայն կարևորներին, 14,1 տոկոսը՝ հատուկ չի հետևում, իսկ 7,7 տոկոսը դեռ չի սկսել հետևել: Քարոզարշավի արդյունքում հարցվածների 37 տոկոսը պահպանել է իր նախնական դիրքորոշումը, 4,6 տոկոսը սկսել է կասկածել, իսկ 6,2 տոկոսն էլ գուցե փոխի որոշումը:

20 Апрель 2012 - 12:15 AMT
С предвыборными программами армянских партий знакомы лишь 3,5% избирателей, 17% избирателей знакомы с основными положениями предвыборных программ, а 51% знает девизы партий. Об этом 20 апреля во время встречи с журналистами сказал социолог Агарон Адибекян.
Он отметил, что 81% избирателей получает основные сведения о выборах посредством телевидения, 49% – посредством плакатов, 27% – из буклетов, 7,5% – во время встреч с кандидатами, и лишь 2% – посредством Интернета.
В результате исследований социолог также выяснил, что 8% избирателей стремятся следить за всеми событиями, 40,6% – только за важными событиями, 14,1% – принципиально не следят за ходом предвыборной кампании, и 7,7% планируют начать следить за их ходом.
В результате предвыборной кампании 37% избирателей сохранили свое отношение к партиям, 4,6% стали сомневаться, а 6,2% избирателей могут изменить свои предпочтения.