20 April 2012 - 13:32 AMT
Ապրիլի 19-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մասնակցել է Բրյուսելում տեղի ունեցած` Աֆղանստանին նվիրված արտգործնախարարների մակարդակով Հյուսիսատլանտյան Դաշինքի Խորհրդի ընդլայնված հանդիպմանը, որին մասնակցում էին ՆԱՏՕ-ի անդամ և Աֆղանստանում միջազգային անվտանգության ուժերին մասնակցող շուրջ հինգ տասնյակ երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարներ, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:
Ելույթ ունենալով նախարարական հանդիպմանը` Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը վերահաստատել է ՀՀ հանձնառությունը շարունակելու օժանդակությունը Աֆղանստանում խաղաղության, անվտանգության, կայունության և ներազգային համերաշխության հաստատման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին: «Հայաստանն եկավ Աֆղանստան իր մասնակցությունը բերելու միջազգային համատեղ ջանքերին օգնելու այդ երկրին խաղաղություն հաստատելու իր, իր հարևանների և միջազգային հանրության հետ, թույլ չտալու ահաբեկչական ուժերի ավերիչ գործունեությունը ոչ միայն Աֆղանստանում, այլ մերթընդմերթ որպես վարձկանների` այլուր: Մենք մեր տարածաշրջանում դրա ականատեսն ենք եղել և գիտենք, թե դա ինչ է նշանակում»,- հայտնել է Նալբանդյանը: Նախարար Նալբանդյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը կշարունակի իր նպաստը բերել Աֆղանստանում խաղաղության, անվտանգության և կայունության հաստատմանը, պահպանմանն ու ամրապնդմանը, ինչպես մինչև 2014 թ. նախատեսվող անվտանգության աջակցության ուժերի դուրսբերումը, այնպես էլ դրանից հետո:
Համաժողովի շրջանակներում Էդվարդ Նալբանդյանը նաև զրույցներ է ունեցել մի շարք երկրների իր գործընկերների հետ:

20 April 2012 - 13:01 AMT
19 апреля глава МИД Армении Эдвард Налбандян принял участие в расширенной встрече Совета министров иностранных дел НАТО в Брюсселе, в которой, кроме представителей стран НАТО, приняли участие главы внешнеполитических ведомств около пяти десятков стран, обеспечивающих присутствие международных сил безопасности в Афганистане, сообщает пресс-служба МИД РА.
Выступая на встрече, глава МИД Армении подтвердил готовность Армении продолжать содействовать миру, безопасности, стабильности и межнациональному согласию в Афганистане. “Армения отправилась в Афганистан, чтобы содействовать международным усилиям по недопущению разрушительных действий террористов не только в Афганистане, но и в качестве наемников в других местах. Мы были очевидцами такого явления в нашем регионе и знаем, что это значит”, – заявил Налбандян. Он подчеркнул, что Армения продолжит вносить свой вклад в установление мира и стабильности в стране как до 2014 года, на который рассчитан вывод международных сил, так и после.