20 Ապրիլ 2012 - 13:30 AMT
Միացյալ Թագավորությունում «Գրանտա» գրական հայտնի ամսագրի կողմից 2003 թվականին բրիտանացի 20 երիտասարդ լավագույն արձակագիրներից մեկը ճանաչված գրող Թոբի Լիթը Երևանը 2012 թ. գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք հռչակվելու կապակցությամբ կայցելի Հայաստան:
Թոբի Լիթը Հայաստան է այցելելու մշակույթի նախարարության հրավերով, իսկ Բրիտանական խորհրդի նախաձեռնությամբ կհանդիպի հայ երիտասարդ գրողների հետ: Հանդիպման ընթացքում գրողները կքննարկեն համատեղ ստեղծագործ համագործակցության հեռանկարները, գրական աշխարհում միջազգային կապեր ձևավորելու հնարավորությունները:
Թոբի Լիթը ծնվել է Անգլիայում 1968 թվականին: Սովորել է Բեդֆորդի ժամանակակից դպրոցում, անգլերեն է ուսումնասիրել Օքսֆորդի Վոլչեստր քոլեջում, իսկ ստեղծագործ շարադրում` Արևելյան Անգլիայի համալսարանում: Նրա առաջին գիրքը` «Արկածներ կապիտալիզմում» կարճ պատմվածքների ժողովածուն, լույս է տեսել 1996 թվականին: «Ամենավառ երիտասարդ տաղանդը գրական ասպարեզում»,-գրքի լույս տեսնելուց հետո գրել է Independent-ը:
Մինչ օրս Թոբի Լիթը հեղինակել է 10 ստեղծագործություն: Նրա վերջին պատմվածքներն են «Ճանապարհորդություն դեպի տիեզերք» (2009թ.) և «Մահվան արքան» (2010թ.): Penguin հրատարակչատան «Մենք կպատմենք պատմություններ» ծրագրի շրջանակում Թոբի Լիթը գրել է ինտերակտիվ կարճ պատմվածքներ` օգտագործելով Livejournal-ի և Twitter-ի հնարավորությունները:
Գրական աշխատանքին զուգահեռ Թոբի Լիթը ստեղծագործ շարադրում է դասավանդում Բըրքբեքիում, Լոնդոնի համալսարանում: Երևանում գրողը «Ստեղծագործ շարադրման ուսուցում» թեմայով վարպետության դասընթաց կանցկացնի անգլերենի ուսուցիչների համար:

Известный британский писатель Тоби Литт посетит Армению в рамках юбилейных мероприятий “Ереван – всемирная столица книги 2012”. Он прибудет по приглашению Министерства культуры РА.
По инициативе Британского совета в Ереване Тоби Литт встретится с молодыми армянскими писателями. В ходе встречи будут обсуждены перспективы дальнейшего совместного сотрудничества, возможности создания международных связей в области литературы.
Тоби Литт родился в Бедфорде в 1968 году. Он учился в Бедфорской Современной Школе, затем в Вустерском Колледже, Оксфорде и изучал творческое письмо в университете Восточной Англии, где преподавал Малкольм Брэдбери.
В 11 лет Тоби Литт начал писать сюрреалистические стихи. Несмотря на ранний дебют, Литт не сразу решил стать писателем: до этого он испытал себя в качестве учителя, был продавцом, пробовал рисовать, шить одежду (даже изготовил шляпки), играл в музыкальной группе, посещал литературные курсы. Сегодня он является одним из самых модных британских писателей.
В 2003 году он был представлен журналом Granta на номинацию "20 Лучших Молодых Романистов Великобритании".
Он отредактировал 13-ый выпуск Нового Письма (ежегодная антология британского Совета, состоящая из лучших современных произведений беллетристики, научной литературы и поэзии) и отличился тем, что расположил книги в алфавитном порядке.
Литт недавно написал интерактивный рассказ, используя LiveJournal и Twitter, в качестве составляющей проекта издательства Penguin "Мы рассказываем истории".
В настоящее время Тоби Литт читает лекции по творческому письму в Birkbeck в Лондонском университете.