20 April 2012 - 15:34 AMT
Հայաստանի դեսպանը քննարկել է Մեծ Բրիտանիայի Համայնքների պալատի խոսնակի հետ երկկողմանի հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները
Համայնքների պալատի խոսնակի հետ դեսպան Ղազինյանի առաջին պաշտոնական հանդիպումն անցավ ջերմ մթնոլորտում:
Դեսպան Ղազինյանը ներկայացրեց հայ-բրիտանական հարաբերությունների 20-ամյա պատմությունը, ինչպես նաև տեղեկացրեց խոսնակին Հայաստանի, ԼՂ հակամարտության և տարածաշրջանային զարգացումների մասին:
Անդրադառնալով Հայաստան-ՄԹ 20-ամյա հարաբերություններին` կողմերն արձանագրեցին, որ դեռեւս լիարժեքորեն չի օգտագործվել երկու երկրների միջեւ առկա ներուժը` հույս հայտնելով, որ առաջիկայում համապատասխան քայլեր կձեռնարկվեն երկկողմ քաղաքական երկխոսությունը խթանելու ուղղությամբ: Այս համատեքստում դեսպան Ղազինյանը կարևորեց միջպետական հարաբերություններում կարևոր օղակ հանդիսացող խորհրդարանական կապերը, որոնք լուրջ դերակատարություն կարող են ունենալ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում:

20 April 2012 - 15:13 AMT
Посол Армении обсудила со спикером Палаты общин Великобритании перспективы развития двусторонних отношений
18 апреля посол Армении в Великобритании Карине Казинян встретилась со спикером Платы общин Джоном Берковым.
Посол представила спикеру историю 20-летних армяно-британских отношений, а также рассказала ему о ситуации в Армении, регионе и процессе урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Говоря об истории двадцатилетних взаимоотношений, стороны отметили, что Ереван и Лондон еще не полностью используют существующий потенциал, выразив надежду, что в ближайшее время будут предприняты соответствующие шаги для развития двусторонних отношений.
В этом контексте Казинян отметила роль парламентских связей, являющихся важным звеном в межгосударственных отношениях, которые могут сыграть серьезную роль в деле развития двустороннего взаимодействия.