Գնալով Արցախի զբոսաշրջիկների թիվն աճում է։ Օրերս ԼՂՀ վարչապետ Արա Հարությունյանի մոտ կայացած խորհրդակցություններից մեկի ժամանակ կառավարությանն առընթեր զբոսաշրջության վարչության պետ Սերգեյ Շահվերդյանը տեղեկացրել է, որ անցյալ տարի զբոսաշրջիկների թվի 42-տոկոսյա աճ է գրանցվել։ Այս թվի մեջ ներառված չեն Հայաստանից այցելուների մասին տվյալները:
Ինչպես նշել է վարչապետը, 2012 թվականին ևս զբոսաշրջիկների թվի մեծ աճ է ակնկալվում, նշել է վարչապետը, տեղեկացնելով, որ այս տարի ՀՀ պետական ապարատի աշխատողները, ի տարբերություն նախորդ երկու տարիների, երբ վերջիններս մատչելի գներով էին հանգստանում Արցախում, այս տարի՝ սոցիալական փաթեթի շրջանակներում կհանգստանան պետբյուջեի հաշվին։ Այդ հանգիստն առավել արդյունավետ կազմակերպելու համար առաջարկ է եղել նաև տեղում կազմակերպել հանդիպումներ ղարաբաղյան գործընկերների հետ։
Հայաստանից և մյուս երկրներից Արցախ այցելող զբոսաշրջիկների հանգիստն ավելի հետաքրքիր դարձնելու համար մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունն ակտիվ մշակութային կյանք կապահովի, իսկ զբոսաշրջության վարչությունը՝ տեսարժան վայրերի այցելության առավել գրավիչ ծրագիր։
Այս տարի զբոսաշրջիկների թվի կտրուկ աճին կնպաստեն նաև մայիսին նախատեսվող Եռատոնի միջոցառումները և ամռանը կայանալիք նախագահական ընտրությունները, հաղորդում է Karabakh-open.info-ն:

20 April 2012 - 16:16 AMT
Со временем количество туристов, посещающих Арцах, растет. На совещании, состоявшемся на днях у премьер-министра НКР Ара Арутюняна, начальник Управления по туризму при правительстве Сергей Шахвердян сообщил, что в прошлом году был отмечен рост количества туристов на 42 процента. Более того, сюда не включено количество приезжающих из Армении.
Как отметил премьер, в 2012 году также ожидается рост числа туристов, добавив, что, в отличие от прошлых лет, когда сотрудники госаппарата Армении отдыхали в Арцахе по льготным расценкам, в этом году они будут отдыхать бесплатно в рамках госзаказа. Для более эффективной организации отдыха было внесено предложение запланировать встречи с карабахскими коллегами.
Для организации более интересного отдыха туристов, посещающих Арцах, министерство по Вопросам культуры и молодежи НКР представляет широкую культурную программу, а Управление туризма – более привлекательную программу путешествий по достопримечательным местам.
Увеличению числа туристов в этом году способствуют также празднование Дня освобождения Шуши, Дня создания Армии и Дня Победы, а также предусмотренные на лето президентские выборы, сообщает Karabakh-open.info.