20 April 2012 - 17:40 AMT
«Բաց կառավարման գործընկերություն» նախաձեռնության տարեկան համաժողովինմասնակցելու համար Բրազիլիայում գտնվող Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Աշոտ Հովակիմյանն ապրիլի 16-ին հանդիպեց Բրազիլիայի արտաքին գործերի նախարարի առաջին տեղակալ Ռույ Նոգեյրայի հետ, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին հայ-բրազիլական հարաբերություններին վերաբերող մի շարք հարցեր, այդ թվում` Բրազիլիայի արտաքին գործերի նախարարի Հայաստան կատարելիք այցը, հայ-բրազիլական տեխնիկական համագործակցությունը, երկկողմ հարբերությունները կարգավորող իրավական դաշտը: Բրազիլական կողմի խնդրանքով Աշոտ Հովակիմյանը ներկայացրեց արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացի վերջին զարգացումները: Ռույ Նոգեյրան հավաստիացրեց, որ Բրազիլիայի դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ որևէ փոփոխություն չի կրել, և իր երկիրը շարունակում է կիսել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների դիրքորոշումը:
Ապրիլի 18-ին Հովակիմյանը հանդիպեց Բրազիլիայի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վերա Մաշադույի հետ:Երկկողմ հարաբերությունների բարձր մակարդակի վերաբերյալ գոհունակություն հայտնելուցհետո կողմերը կարծիքներ փոխանակեցին տարածաշրջանային տարբեր խնդիրների շուրջ: Նույն օրը Աշոտ Հովակիմյանը հանդիպեց Բրազիլիայի Ազգային կոնգրեսի պատգամավորների պալատի փոխնախագահ Ռոզի դե Ֆրեյտասի հետ: Կողմերը շեշտեցին երկկողմ հարաբերություններում միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդման, փոխադարձայցելությունների ակտիվացման կարևորությունը: Հատուկ նշվեց բարեկամության խմբերի դերը: Այդ կապակցությամբ Ռոզի դե Ֆրեյտասը տեղեկացրեց, որ օրերս Բրազիլիայի խորհրդարանում պաշտոնապես վերակազմավորվել է «Բրազիլիա-Հայաստան» խումբը, որը գլխավորելու է հայազգի պատգամավոր, հանրահայտ դերասան Ստեփան Ներսիսյանը: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալը նշեց, որ Հայաստանի Ազգային ժողովում նույնպես անկասկած կվերակազմավորվի «Հայաստան-Բրազիլիա» խումբը և հավաստիացրեց ՀՀ ԱԳՆ աջակցությունն այդ հարցում:

20 April 2012 - 17:39 AMT
Заместитель министра иностранных дел Армении Ашот Овакимян, находящийся в Бразилии для участия в Партнерстве “Открытое правительство” 16 апреля провел встречу с первым заместителем министра иностранных дел Бразилии Руей Ногейрой, сообщает пресс-служба МИД.
В рамках встречи стороны обсудили вопросы развития армяно-бразильских отношений, в том числе предстоящий визит главы МИД Бразилии в Армению.
По просьбе бразильской стороны, Овакимян представил ситуацию вокруг Нагорного Карабаха, последние развития в переговорном процессе.
Ногейра заверила в том, что позиция Бразилии по вопросу разрешения конфликта остается той же и страна разделяет позицию сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
18 апреля Овакимян встретился с другим заместителем главы МИД Бразилии Верой Машаду. Стороны выразили удовлетворение нынешним уровнем двусторонних отношений и обсудили ряд региональных вопросов.
В тот же день замглавы МИД Армении встретился с заместителем председателя Палаты депутатов Национального конгресса Бразилии Рози де Фрейтас. Стороны отметили важность налаживания двусторонних парламентских связей и взаимных визитов.
Собеседники особо отметили роль групп дружбы. В частности, де Фрейтас сообщила, что в бразильском парламенте реорганизована группа дружбы “Армения-Бразилия”, во главе которой стал депутат армянской национальности, известный актер Степан Нерсисян.
Овакимян отметил, что в Армении, безусловно, будет реорганизована соответствующая группа и заверил в поддержке МИД РА в этом вопросе.