20 Ապրիլ 2012 - 18:21 AMT
Հայ ազգային կոնգրեսի ղեկավար Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, որը ելույթ է ունեցել Ազատության հրապարակում հանրահավաքի ժամանակ, հայտնել է, որ «ներկայիս վարչակարգի կառավարման արդյունքը դարձել է մեկ միլիոն մարդկանց արտագաղթը Հայաստանից. այդ ցուցանիշը կարելի է համեմատել հայերի տեղահանման և ցեղասպանության հետ Օսմանյան Թուրքիայում»: «Մարդիկ, ովքեր աշխարհից պահանջում են ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, գրեթե նույն ցեղասպանությունն իրագործում են սեփական երկրում: Եվ դա, կխնդրեի նկատել, ասել եմ ոչ թե ես, այլ Շվեյցարիայում Սերժ Սարգսյանի կողմից նշանակված դեսպան Շառլ Ազնավուրը»,- ասել է Տեր-Պետրոսյանը:
Արտագաղթից հետո, նրա խոսքով, իշխող վարչակարգի գործունեության ևս մեկ արդյունքը դարձել է կոռուպցիան:
Տեր-Պետրոսյանը նշել է, որ «գոյություն ունեն Հայաստանի ստվերային տնտեսության վերաբերյալ զանազան միջազգային հետազոտություններ, որոնց համաձայն` ստվերային տնտեսությունը կազմում է երկրի տնտեսության 1/3-ը, այսինքն, 1/3-ը մտնում է բյուջե, իսկ մնացած մասը գրպանվում է»: ՀԱԿ-ի առաջնորդը հայտնել է, որ եթե այդ միջոցները մտնեին բյուջե, ապա այսօր հնարավոր կլիներ կրկնապատկել կենսաթոշակներն ու նպաստները, եռապատկել ռազմական և գիտական ծախսերը, ինչպես նաև աշխատավարձերը: «Այդ մարդիկ, ովքեր թալանում են սեփական երկիրը, ուզում են երկրորդ անգամ հաղթել Ադրբեջանի՞ն,- հարց է տալիս Տեր-Պետրոսյանը:- Գործող իշխանությունների ևս մեկ հանցագործությունն այն է, որ երկրի քաղաքացիներն անպաշտպան են դարձել»: Նրա խոսքով` եթե քաղաքացու մոտ խնդիրներ են ծագում, նա խուսափում է ոստիկանություն կամ դատարան դիմելուց: Տեր-Պետրոսյանն ընդգծել է, որ ոստիկանությունն ու դատարանը հանցագործի հետ անմիջական գործարքներ են կնքում և մեղավոր ճանաչում այն քաղաքացուն, ով դիմել է իրենց: ՀԱԿ-ի առաջնորդն անդրադարձել է նաև բանակում զինվորների անպաշտպանության հարցին` մատնանշելով, որ «ներկայումս զինվորներին հայկական բանակում տանջում են, սպանում կամ հասցնում ինքնասպանության»:

20 Апрель 2012 - 18:07 AMT
Глава Армянского национального Конгресса Левон Тер-Петросян, выступивший на митинге на площади Свободы, заявил, что “результатом правления нынешнего режима стала эмиграция миллиона человек из Армении – этот показатель можно сравнить с депортацией и Геноцидом армян в Османской Турции”. “Люди, которые требуют у мира признать Геноцид армян, осуществляют почти тот же геноцид в своей стране. И это, прошу заметить, сказал не я, а назначенный Сержем Саргсяном посол в Швейцарии Шарль Азнавур», – сказал Тер-Петросян.
Кроме эмиграции, по его словам, еще одним результатом деятельности режима стала коррупция. Тер-Петросян отметил, что словам, “существуют различные международные исследования относительно теневой экономики в Армении, согласно которым уровень теневой экономики составляет 2/3 экономики страны, то есть – 1/3 входит в бюджет, а остальная часть прикарманивается”. Лидер АНК заявил, что если бы эти средства вошли в бюджет, то сегодня стало бы возможно удвоить пенсии и пособия, утроить военные и научные расходы, а также зарплаты. «И эти люди, которые грабят собственную страну, желают победить Азербайджан во второй раз?», – задался вопросом Тер-Петросян: “Еще одним преступлением действующих властей является то, что граждане страны стали незащищенными”. По его словам, если у гражданина возникают проблемы, он избегает обращаться в полицию или в суд. Тер-Петросян подчеркнул, что полиция и суд заключают непосредственные сделки с преступником и признают виновным гражданина, который обратился к ним. Лидер АНК также коснулся вопроса незащищенности солдат в армии, указав, что “в настоящее время солдаты в армянской армии подвергаются пыткам, их убивают и доводят до самоубийства”.