Երևանում կայացել է Հայ ազգային կոնգրեսի հերթական հանրահավաքը: Հանրահավաքը մեկնարկեց 40 րոպե ուշացումով բեմի պատճառով, որն Ազատության հրապարակում կառուցել են ապրիլի 22-ին կայանալիք իտալացի տենոր Անդրեա Բոչելիի համերգի համար:
ՀԱԿ-ի ներկայացուցիչները խորհրդակցեցին, թե որտեղ կարելի է անցկացնել հանրահավաքը, բայց և այնպես որոշեցին այն անցկացնել Ազատության հրապարակում:
Վարդեր կիսախավարում
Հանրահավաքը մեկնարկեց: Երբ հարթակ բարձացավ ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, նրան հանրահավաքի մասնակիցները դիմավորեցին ծափողջյուններով ու «Լևոն, Լևոն» վակարկումներով, մի կին անգամ նրան վարդեր նվիրեց: Ընդ որում հարկ է նշել, որ թեև հանրահավաքի կազմակերպիչները բերել էին հանրահավաքի համար անհրաժեշտ բոլոր սարքերը, հրապարակը հանրահավաքի ամենասկզբում հոսանքազրկված էր, ինչը վրդովեց ընդդիմությանը:
Առաջինը ելույթ ունեցավ թիվ 1 ընտրատարածքում առաջադրված պատգամավորի թեկնածու Գայանե Առուստամյանը, ով հայտնել է. «Մեր ազատամարտը ռեժիմի դեմ սկսվել է: Հասել է այն պահը, երբ որոշվելու է սերունդների հետագա ճակատագիրը:
Այս ռեժիմը պետք թոթափել, և ֆաշիստներից մեր երկիրը թոթափելու հնարավորությունը մայիսի 6-ի ընտրություններն են: Ես` որպես մեծամասնական պատգամավորւթյան թեկանծու, զրկված լինելով եթերից, գնում եմ մարդկանց տները, զրուցում նրանց հետ:
Իրականում ժողովուրդը քաջ գիտակցում է իրավիճակը: Մարդիկ մտավախություն ունեն, որ ցուցակներում կարող են ներգրավել մահացածների անունները»: Նա կոչ է արել քվեարկել ՀԱԿ-ի օգտին, քանի որ ՀԱԿ-ն է միակ իրական ընդդիմադիր ուժը, որը պայքարում է ֆաշիզմի դեմ: «Մի վախեցեք, որ ասում են` միայն մենք ենք անցնելու, գնացեք քվեարկության: Այն փակ և գաղտնի է»,- ասել է նա:
Տապալել իշխանությունը 30 վայրկյանում
«Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանն իր հերթին հորդորել է հավաքվածներին չվախենալ և չհավատալ, թե ընտրախցիկներում տեսախցիկներ կան. «Մենք ձեզնից չենք ակնկալում, որ պայքարեք օլիգարխիայի դեմ: Երբ ձեր դուռը ծեծեն ու հարցնեն, թե ում եք ընտրելու, ասեք, որ ՀՀԿ-ի օգտին եք քվեարկելու: Բայց երբ վերցնում եք քվեաթերթիկը, 30 վայրկյանանոց հեղափոխությունը սկսվում է»: Փաշինյանը հորդորել է մարդկանց չվախենալ և չհավատալ, թե ընտրախցիկներում տեղախցիկներ կան: «Հեղափոխությունը», նրա խոսքով, տևելու է 30 վայրկյան:
Նրա ելույթի ժամանակ հարթակ են բարձրացել ՀԱԿ երիտասարդ ակտիվիստներ, որոնք կրում էին «30 վայրկյան» գրառումով շապիկներ:
Նախընտրական քարոզարշավի հաշվապահական հաշվարկը
Իսկ Հայոց համազգային շարժման վարչության նախագահ Արամ Մանուկյանը, ելույթ ունենալով Հայ ազգային կոնգրեսի հանրահավաքի ժամանակ, պատմել է, թե ով և ինչքան է ծախսել նախընտրական քարոզարշավի վրա: Նրա խոսքով` ՀԱԿ-ն այս քարոզարշավում 4 մլն դրամ է ծախսել, ՀՅԴ-ն` 20 միլիոն, ՕԵԿ-ը` 17, «Ժառանգությունը»` 37, իսկ ՀՀԿ-ն 50 միլիոն: «Ես 800 տուն եմ մտել ու հասկացել, որ ՀՀԿ-ն ձայն չունի այս երկրում»,- ընդգծել է նա:
Ընկնելով Ղարաբաղի հետևից
ՀԱԿ-ի հանրահավաքի ժամանակ թիվ 2 ընտարատարածքում առաջադրված թեկնածու Վլադիմիր Կարապետյանը խոսել է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մասին` նշելով, որ Հայաստանի համար շատ վտանգավոր է համարում ապրիլի 3-ին Բաքվում տեղի ունեցածը. «Ադրբեջանի և Ռուսաստանի արտգործնախարարների ստորագրած փաստաթղթում նշվում է, որ Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը լինելու է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակում: ՀՀ-ն ու Արցախը որևէ կերպ չեն արձագանքել դրան, այնքան է Հայաստանի իշխանությունը բաց թողել բանակցային գործընթացը, որ անգամ չի կարողանում արձագանքել»:
Ելույթում թեկնածուն խոսել է նաև օրերս Եվրախորհրդարանի ընդունած բանաձևի մասին, որում նշված է, որ Հայաստանը չպետք է զինծառայողներ ուղարկի Արցախ ծառայության: «Դրանից հետո մեկ քայլ է մնում, որ մեզ հայտարարեն զավթիչ: Այս ամենը ռեժիմի հերթական հանցավոր ձախողումներն են»,- ամփոփել է իր խոսքը Վլադիմիր Կարապետյանը:
Ստեփան Դեմիրճյանի հոռետեսական կանխատեսումները
ՀԺԿ առաջնորդ Ստեփան Դեմիրճյանը, խոսելով արտագաղթի աճի, համատարած աղքատության մասին, նշել է, որ այդ ամենի մեղավորը կոալիցիան է. «ՀԱԿ-ն ունի համապատասխան կամք ու ներուժ երկիրն այս վիճակից դուրս բերելու համար, մայիսի 6-ին պետք է դնենք մեր երկրի համար անհրաժեշտ փոփոխությունների հիմքը»: Նա նշել է, որ եթե իշխանությունը վերարտադրվի ԱԺ-ն նորից կդառնա գործադիրի կցորդը. «Արդյունքում ունենալու ենք էլ ավելի մեծ արտագաղթ ու բարոյական անկում: Եթե մենք ուզում ենք ապրել ժողովրդավարական երկրում, մենք պետք է փոխենք այս իշխանությունը»:
Բիզնես-կենտրոններ դպրոցների փոխարեն և Հրանտ Բագրատյանի եկամուտները
Ազատության հրապարակում այս պահին տեղի ունեցող ՀԱԿ հանրահավաքին ՀԱԿ անդամՀրանտ Բագրատյանը խոսել է օտարերկրյա վարկերի մասին` ասելով, որ «դրանց մեծ մասը բաժանում են օլիգարխներին, ոչ թե հոգում հասարակ քաղաքացու հոգսերը»: «Ամեն տարի հայտարարում են, թե աշխատեղեր են ավելացրել, բայց արդյունքում մեր երկրում ոչ մեկն աշխատանք չունի»,- ընդգծել է նա:
«Երկուշաբթի օրվանից գրանցելու ենք այն բոլոր քաղաքացիների անուն-ազգանունները, որոնք տուժել են իշխանությունների տնտեսական հանցագործություններից»,- իր ելույթում նշել է նախկին վարչապետը:
Նա ասել է, որ մայիսի 6-ը վերջնական է, իրենք գնալու են մինչև վերջ. « Non stop գնում ենք մինչև իշխանափոխություն»:
Երկխոսությունն ու համաշխարհային ընդդիմության նախանձը
ՀԱԿ-ի Ազատության հրապարակում տեղի ունեցած հանրահավաքին ՀԱԿ-ի առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, խոսելով ընտրությունների վերահսկման միասնական շտաբի(ՀԱԿ, ՀՅԴ, ԲՀԿ) մասին, նշեց, որ մարդիկ կան, որոնք լծվել են այդ շտաբը վիժեցնելուն: Դա, ըստ նրա, արվում է Սերժ Սարգսյանին պահելու համար: «Երկխոսությունը համարում եմ Հայաստանի քաղաքական էթիկայի ամենամեծ նվաճումը: Դրա շնորհիվ է, որ ազատ արձակվեցին քաղբանտարկյալները, մեզ հաջողվեց ետ բերել Ազատության հրապարակը, մարտի 1-ի բացահայտման գործը»,-ասել է ՀԱԿ առաջնորդը. «Աշխարհի ցանկացած ընդդիմություն կնախանձեր Հայ ազգային կոնգրեսին, որը կարողացավ այսպիսի նվաճումներ արձանագրել»:
21-րդ դարի Հայոց ցեղասպանություն` հղում կատարելով Շառլ Ազնավուրին
Լևոն Տեր-Պետրոսյանը կրկին հայտնել է, որ «ներկայիս վարչակարգի կառավարման արդյունքը դարձել է մեկ միլիոն մարդկանց արտագաղթը Հայաստանից. այդ ցուցանիշը կարելի է համեմատել հայերի տեղահանման և ցեղասպանության հետ Օսմանյան Թուրքիայում»: «Մարդիկ, ովքեր աշխարհից պահանջում են ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, գրեթե նույն ցեղասպանությունն իրագործում են սեփական երկրում: Եվ դա, կխնդրեի նկատել, ասել եմ ոչ թե ես, այլ Շվեյցարիայում Սերժ Սարգսյանի կողմից նշանակված դեսպան Շառլ Ազնավուրը»,- ասել է Տեր-Պետրոսյանը:
Արտագաղթից հետո, նրա խոսքով, իշխող վարչակարգի գործունեության ևս մեկ արդյունքը դարձել է կոռուպցիան:
Տեր-Պետրոսյանը նշել է, որ «գոյություն ունեն Հայաստանի ստվերային տնտեսության վերաբերյալ զանազան միջազգային հետազոտություններ, որոնց համաձայն` ստվերային տնտեսությունը կազմում է երկրի տնտեսության 1/3-ը, այսինքն, 1/3-ը մտնում է բյուջե, իսկ մնացած մասը գրպանվում է»: ՀԱԿ-ի առաջնորդը հայտնել է, որ եթե այդ միջոցները մտնեին բյուջե, ապա այսօր հնարավոր կլիներ կրկնապատկել կենսաթոշակներն ու նպաստները, եռապատկել ռազմական և գիտական ծախսերը, ինչպես նաև աշխատավարձերը: «Այդ մարդիկ, ովքեր թալանում են սեփական երկիրը, ուզում են երկրորդ անգամ հաղթել Ադրբեջանի՞ն,- հարց է տալիս Տեր-Պետրոսյանը:- Գործող իշխանությունների ևս մեկ հանցագործությունն այն է, որ երկրի քաղաքացիներն անպաշտպան են դարձել»: Նրա խոսքով` եթե քաղաքացու մոտ խնդիրներ են ծագում, նա խուսափում է ոստիկանություն կամ դատարան դիմելուց: Տեր-Պետրոսյանն ընդգծել է, որ ոստիկանությունն ու դատարանը հանցագործի հետ անմիջական գործարքներ են կնքում և մեղավոր ճանաչում այն քաղաքացուն, ով դիմել է իրենց: ՀԱԿ-ի առաջնորդն անդրադարձել է նաև բանակում զինվորների անպաշտպանության հարցին` մատնանշելով, որ «ներկայումս զինվորներին հայկական բանակում տանջում են, սպանում կամ հասցնում ինքնասպանության»:
Հաջորդ հանրահավաքը մայիսի 3-ին
Ազատության հրապարակում ՀԱԿ-ի հանրահավաքին Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ելույթից հետո ՀԱԿ-ի անդամ Արամ Մանուկյանն ասել է, որ վաղվանից ՀԱԿ-ը շարունակում է մարզային հանդիպումները, իսկ հաջորդ հանրահավաքը տեղի կունենա մայիսի 3-ին։
Ապրիլի 24-ին Հայ ազգային կոնգրեսը երթ է անցկացնելու Ազատության հրապարակից Ծիծեռնակաբերդ` հարգելու ՄԵծ եղեռնի զոհերի հիշատակը։

20 Апрель 2012 - 18:26 AMT
В Ереване прошел очередной митинг Армянского национального конгресса. Митинг начался с 40-минутным опозданием, потому что, придя на площадь Свободы, лидеры АНК столкнулись с неожиданным препятствием: на площади сооружали сцену для предстоящего 22 апреля концерта итальянского тенора Андреа Бочелли.
Представители АНК, посовещавшись, куда перенести акцию протеста, решили все же провести ее на площади Свободы.
Розы в полумраке
Митинг начался. Когда на трибуну поднялся лидер АНК, первый президент Армении Левон Тер-Петросян, собравшиеся приветствовали его криками «Левон, Левон», а одна женщина подарила ему розы. При этом стоит отметить, что, хотя организаторы митинга привезли с собой все необходимое для акции оборудование, площадь в самом начале митинга была обесточена, что возмутило оппозицию.
Первой на митинге выступила кандидат в депутаты от Армянского национального конгресса Гаяне Арустамян в 1-ом избирательном округе, которая заявила: “Наша борьба против режима началась”. “Настал момент, когда решается будущее поколений. Этот режим нужно скинуть, и наша возможность это сделать – это выборы 6 мая”, – заявила она.
Арустамян призвала голосовать за АНК, так как «это единственная оппозиционная сила, которая борется с фашизмом». “Не бойтесь, когда говорят, что пройдут только они, идите на выборы, они тайные” – заключила она.
Скинуть власть за 30 секунд
В свою очередь кандидат в депутаты от АНК, главный редактор газеты “Айкакан жаманак” Никол Пашинян обращаясь к присутствующим на митинге избирателям, посоветовал: “Мы не ожидаем от вас, что вы дадите бой олигархам, наоборот, когда постучат в вашу дверь и спросят, кого вы будет выбирать, скажите, что Республиканскую партию, войдете на избирательный участок, улыбайтесь, но когда возьмете бюллетень – начнется 30-секундная революция”.
Пашинян призвал людей не бояться и не верить, что в избирательных кабинках поставлены камеры. “Революция”, по его словам, будет продолжаться 30 секунд.
Во время речи Пашиняна на сцену поднялись молодые активисты АНК в майках с надписями “30 секунд”.
Бухгалтерский расчет избирательной кампании
А председатель правления Армянского общенационального движения Арам Манукян, выступая на митинге Армянского национального Конгресса, рассказал, кто и сколько потратил на избирательную кампанию. По его словам, АНК потратил 4 млн драмов на предвыборную кампанию, АРФ Дашнакцутюн – 20 млн драмов, партия “Оринац Еркир” – 17 млн драмов, “Наследие” – 37 млн драмов, а Республиканская Партия – 50 млн драмов. “Если у РПА есть телевидение, директора школ, зачем тратить такие деньги?”, – спросил Манукян. “Я заходил в 800 домов и понял, что у РПА нет голосов в этой стране”, – подчеркнул он.
В погоне за Карабахом
Выдвинутый во втором избирательном округе кандидат в депутаты от Армянского национального Конгресса, координатор АНК Владимир Карапетян заявил, что армянские власти не успевают за нагорно-карабахским процессом.
Он сказал, что подписанный 3 апреля в Баку документ, в котором указывается, что карабахский конфликт должен быть решен «в рамках «территориальной целостности» Азербайджана, очень опасен для Армении, но ни Армения, ни Карабах никоим образом на это не отреагировали».
Карапетян сказал также о решении, недавно принятом Европейским парламентом о том, что Армения не должна отправлять призывников на службу в Карабах. По его словам, еще один шаг, и «нас объявят захватчиками». “Это очередные упущения режима, он должен уйти. Ни одного голоса преступному режиму”, – заключил свою речь Владимир Карапетян.
Пессимистические прогнозы Степана Демирчяна
Лидер Демократической партии Армении Степан Демирчян объявил, что “по вине правящего режима, страна оказалась в кризисе”. “Повсеместная бедность, эмиграция – во всем этом виновата коалиция. Нетрудно представить, что будет, если власть воспроизведется – НС снова станет инструментом исполнительной власти, а это означает, что власти обслуживали, обслуживают и будут обслуживать несколько человек. В итоге у нас будет еще большая эмиграция и моральный спад. Этого мы не можем терпеть, хотим жить в демократической стране, мы должны сменить эти власти”, – заявил он.
Он подчеркнул, что у АНК есть соответствующая воля и потенциал, чтобы вывести страну из этого состояния. “6 мая мы заложим основу для необходимых перемен в стране”, – заключил Демирчян.
Бизнес-центры вместо школ и доходы Гранта Багратяна
В свою очередь член Армянского национального Конгресса, бывший премьер-министр Армении Грант Багратян обратился к экономическим показателям и фиксирующемся изо дня в день экономическому спаду. “Школы превратились в бизнес-центры, я обращаюсь к вам, дорогие граждане, доходы ваших семей удвоились ли? Пусть руки поднимут те, чьи доходы увеличились, как объявляет Серж Саргсян”, – спросил он. “Ни у кого” – ответили ему собравшиеся. “Не лгите, я поднял руку”, – сказал Багратян. Он обратился к иностранным займам, указав, что “большинство из них раздаются олигархам, а не передаются на нужды обычных граждан”. Багратян отметил, что с понедельника начнется сбор имен всех тех людей, кто пострадал от экономических преступлений властей.
Диалог и зависть мировой оппозиции
Глава Армянского национального конгресса, первый президент Армении Левон Тер-Петросян, выступая на митинге на площади Свободы, заявил: “Я считаю диалог наибольшим достижением политической этики в Армении. Благодаря этому были освобождены политзаключенные, нам удалось освободить площадь Свободы, дела 1 марта”, – сказал первый президент РА, добавив, что любая оппозиция в мире завидовала бы АНК за такие достижения.
Геноцид армян 21-го века со ссылкой на Шарля Азнавура
Левон Тер-Петросян снова заявил, что “результатом правления нынешнего режима стала эмиграция миллиона человек из Армении – этот показатель можно сравнить с депортацией и Геноцидом армян в Османской Турции”.
“Люди, которые требуют у мира признать Геноцид армян, осуществляют почти тот же геноцид в своей стране. И это, прошу заметить, сказал не я, а назначенный Сержем Саргсяном посол в Швейцарии Шарль Азнавур», – сказал Тер-Петросян.
Кроме эмиграции, по его словам, еще одним результатом деятельности режима стала коррупция. Тер-Петросян отметил, что словам, “существуют различные международные исследования относительно теневой экономики в Армении, согласно которым уровень теневой экономики составляет 2/3 экономики страны, то есть – 1/3 входит в бюджет, а остальная часть прикарманивается”. Лидер АНК заявил, что если бы эти средства вошли в бюджет, то сегодня стало бы возможно удвоить пенсии и пособия, утроить военные и научные расходы, а также зарплаты. «И эти люди, которые грабят собственную страну, желают победить Азербайджан во второй раз?», – задался вопросом Тер-Петросян: “Еще одним преступлением действующих властей является то, что граждане страны стали незащищенными”. По его словам, если у гражданина возникают проблемы, он избегает обращаться в полицию или в суд. Тер-Петросян подчеркнул, что полиция и суд заключают непосредственные сделки с преступником и признают виновным гражданина, который обратился к ним. Лидер АНК также коснулся вопроса незащищенности солдат в армии, указав, что “в настоящее время солдаты в армянской армии подвергаются пыткам, их убивают и доводят до самоубийства”.
Следующий митинг – 3 мая
На митинге Армянского национального Конгресса член АНК Арам Манукян заявил, что с завтрашнего дня АНК продолжит свои областные встречи, а следующий митинг в Ереване состоится 3 мая. 24 апреля АНК проведет шествие от площади Свободы к Цицернакаберду – почтить память жертв Геноцида армян.