Հայ գրատպության 500-ամյակի և Երևանը` 2012թ. Գրքի համաշխարհային մայրաքաղաքի հռչակմանը նվիրված տոնակատարությունների շրջանակում ՀՀ մշակույթի նախարարության և ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանության աջակցությամբ այսօր «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում բացվեց Պատկերապատման 3-րդ միջազգային փառատոնը:
Փառատոնը կազմակերպել է Հայաստանում պատկերապատման զարգացման միությունը (ՀՊԶՄ) ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հովանավորությամբ:
Փառատոնի բացումից հետո տեղի ունեցավ ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ տպագրված «Իմ Հայաստան» պատկերապատումների ժողովածուի շնորհանդեսը, որտեղ զետեղված են 20-ից ավելի հայ պատկերապատողների աշխատանքներ: Փառատոնի ընթացքում նաև բացվեց «Երբեք մի մոռացեք» խորագրով Եղեռնի զոհերի հիշատակին նվիրաված ցուցահանդես, որին մասնակցում էին եվրոպական մի շարք երկիրների ինչպես նաև Կամբոջայի և Կոնգոյի պատկերապատողներ:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում կամբոջացի պատկերապատող, քանդակագործ, նկարիչ, ուսուցիչ Ֆուսերա Ինգը` Սերան (գրական մականունը) պատմեց, որ ընդամենը 5 օր է եղել Կամբոջայում, բայց պատկերապատման մի ամբողջ շարք է նվիրել Կամբոջայի ցեղասպանությանը:
Փառատոնի ընթացքում կանցկացվեն հեղինակային ցուցահանդեսներ, մանկական ցուցահանդես-միջոցառում, պատկերապատման վարպետության դասընթացներ, կանֆերանսներ պատկերապատման մասին, ֆիլմերի և մուլտֆիլմերի ցուցադրություն:

21 Апрель 2012 - 12:41 AMT
В рамках мероприятий, посвященных 500-летию армянского книгопечатания и провозглашению Еревана всемирной столицей книги 2012 года 21 апреля при содействии Министерства культуры РА и посольства Франции в Армении в Центре креативных технологий ТУМО стартовал 3-ий международный фестиваль комиксов. Фестиваль проводится с 21 по 24 апреля.
Он организован Союзом развития комиксов Армении, спонсором выступает компания “ВиваСелл-МТС”.
После открытия фестиваля состоялась презентация сборника комиксов “Моя Армения”, изданного при содействии Министерства культуры РА, в который вошли работы более 20 армянских авторов комиксов.
В ходе фестиваля также открылась выставка “Не забывайте никогда”, посвященная памяти жертв Геноцида армян.
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net камбоджийский скульптор, художник, учитель и автор комиксов Фусера Инг (литературный псевдоним Сера) рассказал, что он всего пять дней провел в Камбодже, однако Геноциду Камбоджи посвятил целый цикл комиксов.
В ходе фестиваля будут организованы персональные выставки, детские выставки и мероприятия, мастер-классы комиксов, конференции, показ мультфильмов и кинофильмов.