23 Ապրիլ 2012 - 11:27 AMT
Թուրքական իշխանություններին հաջողվել է թունավորել սեփական ժողովրդի գիտակցությունը թուրքական պատմությունը կեղծելով և պնդումներով, որ թուրքերն իրենց պատմությունը սերում են խեթերից և շումերներից: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Գյուլբեկյան» հիմնադրամի հայկական ներկայացուցչության ղեկավար Զավեն Եկավյանը: «Պետք չէ մոռանալ, որ թուրքական քաղաքակրթությունը հիմնված է հայերի ոսկորների վրա»,- ասել է նա:
Եկավյանը հավելել է, որ թուրքական իշխանությունները սկսել են կեղծել իրենց պատմությունը դեռ Քեմալ Աթաթուրքի կառավարումից: Նա նշել է, որ արտաքին և ներքին պատճառներից ելնելով հայերին, ցավոք սրտի, չի հաջողվել Ցեղասպանության հարցով միասնական ճակատ ստեղծել: Նրա խոսքով, միայն 1965-ից հետո չարտոնագրված զանգվածային ժողովրդական ելույթներից հետո, նվիրված Ցեղասպանության 50-ամյակին, խորհրդային հայը սկսեց ուշադրություն դարձնել այդ խնդրին, և սկսեցին հրատարակվել գիտական աշխատանքներ՝ նվիրված Ցեղասպանության խնդրին:
Ինչ վերաբերվում է սփյուռքին, ապա, Եկավյանի խոսքով, առաջինն այդ խնդիրը բարձրացրել է ՀՅ Դաշնակցությունը: Միաժամանակ նա նշել է, որ մինչև 60-ականները Ցեղասպանության խնդրի վերաբերյալ հրատարակված գրականությունն ավելի շատ կիսագիտական էր, քան իսկապես գիտական:

23 Апрель 2012 - 10:47 AMT
Турецким властям удалось отравить сознание собственного народа фальсификацией турецкой истории и утверждениями, что турки ведут свою историю от хеттов и шумеров. Об этом в пресс-конференции в Ереване заявил руководитель армянского представительства фонда “ Гюльбекян” Завен Екавян. “Не надо забывать, что турецкая цивилизация основана на армянских костях”,- заметил в этой связи он.
Екавян добавил, что фальсификация турецкими властями своей истории началась еще с правления Кемаля Ататюрка. Он отметил, что из-за внешних и внутренних причин армянам, к сожалению, не удалось создать единого фронта по вопросу Геноцида. По его словам, лишь после 1965 года, после массовых несанкционированных народных выступлений, посвященных 50-летию Геноцида, советский армянин начал обращать внимание на эту проблему и начали издаваться научные труды, посвященные проблеме Геноцида.
Что же касается диаспоры, то, по словам Екавяна, первыми эту проблему подняла АРФ “Дашнакцутюн”. При этом он заметил, что до 60-х годов литература, опубликованная по проблеме Геноцида, была скорее полунаучной, чем реально научной.