23 Ապրիլ 2012 - 12:57 AMT
Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ընդունել է ՅՈՒՆԵՍԿO-ի 36-րդ համաժողովի նախագահ, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում Հունգարիայի մշտական ներկայացուցիչ Կատալին Բոգյային և ՅՈՒՆԵՍԿO-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Գետաչև Էնդիգային: «Մենք մեծապես կարևորում ենք համագործակցությունը ՅՈՒՆԵՍԿO-ի հետ, ինչի համար կան մի քանի հիմնարար պատճառնեևր: Դրանցից առաջինը մեր ժողովրդի անցած ուղին է: Ցանկացած խնդիր, որը վերաբերվում է մշակույթին, մեր ժողովուրդը փայփայում և գնահատում է: Հայոց ցեղասպանության ժամանակ մեր պապերն իրենց հետ փորձում էին փրկել ոչ թե իրենց ունեցվածքը, այլ հայ ժողովրդի ձեռագրերը, քանի որ համոզված էին, որ հենց դա է ապահովելու մեր ազգի գոյատևումը»,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը, հաղորդում է Հայաստանի կառավարության մամլո ծառայությունը:
Կառավարության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ներկայացուցիչներին` մեր երկիրը մշտական ուշադրության կենտրոնում պահելու և համատեղ ծրագրեր իրականացնելու համար:
Վարչապետն անդրադառնալով ՅՈՒՆԵՍԿO-ի շրջանակներում Ադրբեջանի պահվածքին` նշել է, որ վերջինս այդ հարթակն օգտագործում է ոչ թե երկխոսության, այլ քարոզի համար, միաժամանակ փորձում է վարկաբեկել Հայաստանին: «ՅՈՒՆԵՍԿO-ն պետք է հանդիսանա որպես երկխոսության հարթակ: Ադրբեջանի այդ քայլերը պետք է կանխել»,- նշել է Տիգրան Սարգսյանը` հիշեցնելով, որ Ադրբեջանի կողմից Նախիջևանում բարբարոսաբար ավերվել են հայկական բազմաթիվ խաչքարեր, ինչը քաղաքակիրթ մարդկանության նկատմամբ իրականացված հանցագործություն է:
Այս համատեքստում, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ներկայացուցիչները կարևորել են երկխոսության հաստատումը և նշել, որ մշակութային ժառանգության պահպանման քաղաքականությունը շարունակելու է գտնվել կառույցի ուշադրության կենտրոնում:
ՅՈՒՆԵՍԿO-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Գետաչև Էնդիգան շնարհակալություն է հայտնել մեր երկրին` մշակութային ժառանգության արժեքների պահպանմանը հավատարիմ մնալու և սերտ համագործակցության համար: Այնուհետև, զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել «Երևանը` 2012 գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք» ծրագրի շրջանակում իրականացվելիք համատեղ ծրագրերին և միջոցառումներին:

Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял председателя 36 форума, постоянного представителя Венгрии в ЮНЕСКО Каталин Боджиай и заместителя генерального директора этой организации Гетачев Эндига.
«Мы придаем важное значение сотрудничеству с ЮНЕСКО. Любой вопрос, касающийся культуры, наш народ высоко оценивает и бережет. Во время Геноцида армян наши деды пытались спасти не свое имущество, а письменности армянского народа, поскольку были уверены, что именно они обеспечат существование нашей нации», – цитирует слова премьера пресс-служба правительства Армении.
Тигран Саркисян поблагодарил представителей ЮНЕСКО за то, что они постоянно держат в центре внимания Армению и реализуют совместные программы.
Касаясь позиций Азербайджан в рамках ЮНЕСКО, глава армянского правительства подчеркнул, что последний использует эту площадку не для диалога, а для агитации, пытаясь тем самым скомпрометировать Армению.
«ЮНЕСКО должна выступать в качестве плоскости для диалога. Такие агитации Азербайджана необходимо пресечь», – подчеркнул он.
В связи с этим премьер напомнил, что со стороны Азербайджана в Нахиджеване были варварски разрушены многие армянские хачкары, что является проявлением преступления в отношении цивилизованного человечества.
В этом контексте представители ЮНЕСКО придали важность утверждению диалога и отметили, что сохранение культурного наследия будет находиться в центре внимания организации.
Со своей стороны Гетачев Эндига поблагодарила руководство Армении за приверженность сохранению культурного наследия и тесного сотрудничества. Собеседники также коснулись совместных мероприятий и программ в рамках провозглашения Еревана мировой столицей книги 2012 года.