23 Ապրիլ 2012 - 14:30 AMT
«Ինձ համար բոլորովին ակնհայտ է, որ հայ-թուրքական արձանագրություններն ապագա չունեն»,- հայտնել է Հայաստանի ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը «Ժամանակը չի ջնջում հիշողությունը…» թեմայով Երևան-Մոսկվա հեռուստակամուրջի ժամանակ: «Դրանք արդեն խաղացել են իրենց դերը` ինչպես դրական, այնպես էլ բացասական»,- նկատել է նա:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի` այդ արձանագրությունների ներքո ստորագրություները հետ կանչելու հարցին, ապա Սաֆրաստյանը հայտնել է. «Ինձ համար կարևոր չէ` արդյոք դրանց տակ կա ստորագրություն, թե չէ, ինձ համար ակնհայտ է, որ այդ փաստաթղթերը մեռած են»:
Սաֆրաստյանի հետ համաձայնել է ՌԳԱ Արևելագիտության ինստիտուտի Կենտրոնական Ասիայի և Կովկասի ուսումնասիրության կենտրոնի գիտաշխատող Անդրեյ Արեշևը: «Չեմ կարծում, որ հայ-թուրքական արձանագրությունները ներկայիս տեսքով կարդիականացվեն»,- հայտնել է նա:

23 Апрель 2012 - 14:05 AMT
“Для меня совершенно очевидно, что армяно-турецкие протоколы не имеют будущего”,- заявил директор Института востоковедения НАН Армении Рубен Сафрастян во время телемоста Ереван-Москва на тему: "Время не стирает память…".
“Они уже сыграли свою роль – как положительную, так и отрицательную”, – заметил он.
Что касается вопроса отзыва подписи Армении из под этими протоколами, то Сафрастян заявил: “Для меня не важно, есть подпись под ними или нет, для меня очевидно, что эти документы мертвы”.
С Сафрастяном согласился научный сотрудник Центра изучения Центральной Азии и Кавказа Института востоковедения РАН Андрей Арешев. “Не думаю, что в нынешнем виде армяно-турецкие протоколы будут актуализированы”, заявил он.