Այսօր Թուրքիան աշխարհի առջև կանգնում է «ավելի վատ դեմքով», քանի որ չի ճանաչում Հայոց ցեղասպանությունը: Այս մասին ապրիլի 24-ին լրագրողներին է հայտնել աշխարհի եզդիների միության նախագահ Ազիզ Թամոյանը` Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր կատարած այցի ժամանակ:
Նա կարծում է, որ աշխարհը «կստիպի» Թուրքիային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը և այն պաշտոնապես կճանաչվի նրա կողմից:
Այս առնչությամբ Ազիզ Թամոյանը հատուկ ընդգծել է, որ մինչև 1915թ Արևմտյան Հայաստանում բնակվում էր ավելի քան 750 հազար եզդի, ներկայումս նրանց թիվն ընդամենը 5 հազար է, քանի որ նրանք գաղթել են Արևելյան Հայաստան: «Հայ ժողովուրդը նրանց ջերմորեն է ընդունել, ինչի համար մենք երախտապարտ ենք»,-ասել է Թամոյանը:
Աշխարհի եզդիների միության նախագահը նաև հավելել է, որ թուրքերը պետք է հասկանան, որ «Հայոց ցեղասպանությունը մի մարդու ձեռքի գործ չէ»:

Сегодня Турция выступает перед миром с более «плохим лицом», поскольку не признает Геноцида армян. Об этом 24 апреля председатель Союза езидов мира Азиз Тамоян заявил армянским журналистам в ходе посещения Мемориала памяти жертв Геноцида армян – Цицернакаберда.
Он считает, что мир «заставит» Турцию признать Геноцид армян, и она его официально признает.
В связи с этим Азиз Тамоян особо подчеркнул, что до 1915 г. в Западной Армении проживало более 750. тыс. езидов, сейчас же их насчитывается лишь 5 тыс., поскольку они мигрировали в Восточную Армению. «Армянский народ их тепло принял, за что мы и благодарны», – сказал он.
Председатель Союза езидов мира добавил, что турки должны понять, что «Геноцид армян – это не дело рук одного человека».