Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը նախ և առաջ պետք է հենց Թուրքիային, ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր կատարած այցի ժամանակ լրագրողներին է ասել ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Շավարշ Քորչարյանը: «Այն չդատապարտելով` Թուրքիան հեռանկար չունի»,-ասել է նա:
ՀՀ ԱԳ փոխնախարարի կարծիքով Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն անխուսափելի է, քանի որ ժամանակն անցնում է և մարդկության դեմ բոլոր հանցագործությունները դատապարտվում են:
Միաժամանակ Շավարշ Քոչարյանը կարծում է, որ Թուրքիայի վրա` Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում, ճնշում է գործադրվում: «Թուրքիայի իշխանություններն առայժմ պատրաստ չեն ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը: Նրանք չեն առաջնորդվում այն սկզբունքներով և արժեքներով, որոնք առաջ էին քաշվել եվրաինտեգրման ճանապարհին, այլ նրանցով, որոնք եղել են Օսմանյան կայսրության օրոք»,-ընդգծել է նա:
Շավարշ Քոչարյանը նաև կարծում է, որ Թուրքիան, նախ և առաջ պետք է հաստատի հայ-թուրքական արձանագրությունները և դրանք կյանքի կոչի:

Признание Геноцида армян в первую очередь нужно самой Турции, заявил 24 апреля журналистам в ходе посещения Мемориала памяти жертв Геноцида армян – Цицернакаберда заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян. «Не осудив его, она (Турция) не будут иметь перспективы», – сказал он.
По мнению замглавы МИД РА, признание Геноцида армян неизбежно, так как время идет вперед и все преступления перед человечеством осуждаются.
Одновременно Шаварш Кочарян считает, что на Турцию оказывается давление в вопросе признания Геноцида армян. «Власти Турции пока не готовы признать Геноцид армян. Они руководствуются не теми принципами и ценностями, которые были провозглашены на пути евроинтеграции, а теми, которые были во времена Османской империи», – подчеркнул он.
Замглавы МИД РА также считает, что Турция в первую очередь должна ратифицировать армяно-турецкие протоколы и воплотить их в жизнь.