24 April 2012 - 11:16 AMT
Միացյալ Թագավորությունում բրիտանահայ համայնքը և եկեղեցական խորհուրդը կազմակերպել էին Հայոց ցեղասպանության 97-ամյակին նվիրված մի շարք միջոցառումներ: ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ Բրիտանահայ համայնքի ներկայացուցիչները քայլարշավով անցել են Լոնդոնի կենտրոնով՝ դատապարտելով Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականությունն ու իրենց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու կոչը հղելով ՄԹ իշխանություններին:
Սա արդեն 47-րդ քայլարշավն է. այն կազմակերպվում է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման կոմիտեի կողմից (CRAG): 800-ից ավել մասնակիցներից բաղկացած քայլարշավը գլխավորում էին Հայ Առաքելական Եկեղեցու Միացյալ Թագավորության և Իռլանդիայի թեմի առաջնորդ Տ. Վահան եպիսկոպոս Հովհաննիսյանը և ԲՀԵԽ ղեկավարությունը, ինչպես նաև ՄԹ-ում ՀՀ դեսպանության ներկայացուցիչները: Անցնելով Լոնդոնի Փիքադիլի և Թրաֆալգար հրապարակներով՝ քայլարշավն ավարտվել է Ուայթհոլ փողոցի կենտրոնում, որտեղ գտնվող 1-ին և 2-րդ Համաշխարհային պատերազմների զոհերի հուշարձանին ծաղկեպսակներ են դրվել:
Այնուհետև ԲՀԵԽ ներկայացուցիչները ուղևորվել են դեպի ՄԹ վարչապետի նստավայր և հայ համայնքի անունից հանձնել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու խնդրագիրը: Ապրիլի 22-ին Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին Լոնդոնի Սբ. Եղիշե եկեղեցում տեղի է ունեցել Պատարագ և հոգեհանգստի արարողություն, որից հետո ԲՀԵԽ և ՀՀ դեսպանության ներկայացուցիչները ծաղկեպսակներ են դրել Մեծ եղեռնի հուշարձան-խաչքարին:

Советом армянской общины и церкви Великобритании (СОАЦВ) были организованы мероприятия в память о 97-летней годовщине Геноцида армян, сообщает пресс-служба МИД Армении. Представители армянской общины Британии прошли маршем по центру Лондона, осуждая политику отрицания Турции и направив свой призыв признать Геноцид армян властям Соединенного Королевства. Этот ежегодный марш, 47-ый по счету, организовывается Комитетом по признанию Геноцида армян. Шествие, в котором участвовало порядка 800-900 человек, возглавляли глава епархии Соединенного Королевства Великобритании и Ирландии Армянской апостольской церкви епископ Ваан Ованнисян и руководство СОАЦВ, а также представители армянского посольства в Великобритании. Пройдя по площадям Лондона – Пикадили и Трафальгару, шествие закончилось в центре улицы Уайтхолл, где были возложены цветы к памятнику жертв Первой и Второй Мировых войн. После этого представители СОАЦВ направились к резиденции британского премьер-министра и от имени армянской общины передали просьбу признать Геноцид армян.
22 апреля в память о жертвах Геноцида в церкви “Святой Егише” в Лондоне прошла траурная литургия, после чего представители СОАЦВ и посольства Армении в Великобритании возложили венки к находящемуся рядом с церковью хачкару-мемориалу Геноцида армян.