Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ: Ուղերձում մասնավորապես ասվում է. «Այսօր ապրիլի 24-ն է: Լրանում է Օսմանյան Թուրքիայի կողմից ծրագրված և իրականացված Հայոց ցեղասպանության 97-րդ տարելիցը: Մեր ժողովրդի դահիճների նպատակը հայության ֆիզիկական բնաջնջումը մշակութային եղեռնով և պատմական հիշողության ոչնչացմամբ շարունակելն էր:
Այսօր, գլուխ խոնարհելով մեր անմեղ նահատակների հիշատակի առաջ, փաստում ենք, որ ջարդարարներին դա չի հաջողվել: Նրանց չի հաջողվել ոչնչացնել հայությունը, չի հաջողվել ջնջել մեր ինքնությունն ու հիշողությունը, չի հաջողվել խլացնել պատմական ճշմարտության ձայնը և լռեցնել այն մարդկանց և պետություններին, որոնք հայ ժողովրդի կողքին են` հանուն արդարության հաղթանակի և մարդկության դեմ գործվող ոճիրների բացառման:
Մեր երկրում այսօր էլ ապրում են Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածները, որոնց հետ միասին սգում ենք մեր նախնիների հիշատակը` համոզվածությամբ, որ վաղ թե ուշ Թուրքիան առերեսվելու է իր պատմությանը և ցեղասպանության հրեշավոր հանցանքին տրվելու է համապատասխան գնահատական: Ոգեկոչելով ցեղասպանության զոհերի հիշատակը` մենք գիտակցում ենք, որ միայն մեր գոյությամբ կարող ենք հաղթահարել Մեծ Եղեռնի հսկայական ցավը: Մենք պարտավոր ենք շարժվել դեպի ապագա` կերտելով մեր պետականության ու հայ ժողովրդի արժանավայել գալիքը:

24 Апрель 2012 - 12:44 AMT
Премьер Армении: Рано или поздно Турция «повернется лицом» к своей истории и чудовищному преступлению Геноцида
24 апреля исполняется 97-годовщина со дня запланированного и совершенного со стороны Османской Турции Геноцида армян. «Цель палачей нашего народа было после физического уничтожения перейти к культурному Геноциду и уничтожить историческую память. Преклоняя голову перед безвинными мучениками, мы констатируем, что погромщикам это не удастся», – говорится в обращении премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна в связи с Днем памяти жертв Геноцида.
По его словам, в стране и сейчас живут люди, пережившие Геноцид, с которыми армянский народ чувствует память предков, будучи уверенными в том, что рано или поздно Турция «повернется лицом» к своей истории и чудовищному преступлению Геноцида и будет дана соответствующая оценка. «Поминая жертв Геноцида, мы осознаем, что лишь нашим существованием можем преодолеть огромную боль Мец Егерна. Мы обязаны двигаться вперед, создавая достойное будущее нашего государства и армянского народа», – цитирует слова Тиграна Саркисяна пресс-служба правительства Армении.