Հայտնի ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանն իր քրոջ` դաշնակահարուհի Լուսինե Խաչատրյանի հետ ելույթ է ունենալու Լյուքսեմբուրգի ֆիլհարմոնիայի մեծ դահլիճում: Ինչպես հայտնում է Delano.lu-ն, սիրված երաժիշտները Լյուքսեմբուրգի երաժշտասերների առաջ ներկայանալու են Բեթհովենի ջութակի 9-րդ սոնատով և Բախի 2-րդ պարտիտայով:
Վերը նշված երկու ստեղծագործություններն էլ համարվում են բարդ ջութակահարի համար: Օրինակ, Բախի ստեղծագործությունը ջութակահար Ջոշուա Բելն անվանում է «ոչ միայն երբևէ գրված լավագույն ստեղծագործություններից մեկը, այլև մարդկության պատմության խոշորագույն նվաճումներից մեկը»:
Սերգեյ Խաչատրյանը ծնվել է 1985 թվականին Երևանում՝ դաշնակահարների ընտանիքում։ 1993 թվականից ընտանիքը տեղափոխվել է Գերմանիա՝ մշտական բնակության։ Ջութակ նվագել սկսել է վեց տարեկանից՝ պրոֆեսոր Պետրոս Հայկազյանի դասարանում, ուսումը շարունակել է պրոֆեսոր Գ. Ժիսլինի դասարանում՝ Վուրցբուրգ քաղաքում, իսկ 1996 թվականից աշակերտում է Յոզեֆ Ռիսսինին՝ Կարլսռուհեյի երաժշտկան բարձրագույն դպրոցում։ 9 տարեկանում Խաչատրյանը առաջին անգամ հանդես է եկել սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ որպես մենակատար։ Տարբեր սիմֆոնիկ նվագախմբերի հետ հանդես է եկել աշխարհի շուրջ 50 երկրներում, այդ թվում և Հայաստանում՝ տարին մի քանի անգամ։ Պարբերաբար մասնակցում է դասական երաժշտության երևանյան Վերադարձի փառատոնին։

Известный армянский скрипач Сергей Хачатурян вместе с сестрой Лусине Хачатурян выступит в Большом зале филармонии в Люксембурге.
Как сообщает Delano.lu, армянские музыканты представят на суд люксембургской публики Сонату для скрипки №9 Бетховена и Партиту №2 Баха.
Оба произведения считаются достаточно сложными в исполнении скрипачей. Произведение Баха всемирно известный скрипач Джошуа Белн называет “не просто одним из лучших произведений, написанных за всю историю музыки, но и величайшим достижением человечества”.
Сергей Хачатурян родился в 1985 году в Ереване в семье музыкантов-пианистов. В 1993 году его семья переехала в Германию на постоянное жительство. Играть на скрипке начал с шести лет в классе профессора Петроса Айказяна, продолжил учебу в Вюрцбурге у Григория Жислина, а с 1996 года учился в Высшей школе музыки Карлсруэ у Иосифа Рисина.
В 9 лет Хачатурян впервые выступил с симфоническим оркестром в качестве солиста. С различными симфоническими оркестрами выступал в более чем 50 странах мира, в том числе в Армении. Получил первое международное признание в 2000 году, став самым молодым победителем за всю историю Международного конкурса скрипачей имени Сибелиуса.
В 2005 году выиграл также Международный конкурс имени королевы Елизаветы – после этой победы Хачатурян был принят президентом Армении Робертом Кочаряном, выразившим желание, чтобы Хачатурян хотя бы раз в году выступал с концертами на родине.