25 April 2012 - 18:16 AMT
Սիրիայում Հայաստանի դեսպանը հույս ունի, որ նոր սիրիական խորհրդարանը կքննարկի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը
«Ալ Բաաս» պաշտոնական սիրիական թերթն ապրիլի 24-ին հրապարակել է Սիրիայում Հայաստանի դեսպան Արշակ Ջանփոլադյանի հարցազրույցը:
Ինչպես հաղորդում է Հայաստանի ԱԳՆ մամլո ծառայությունը, դեսպանը հարցազրույցում անդրադարձել է Օսմանյան կայսրությունում հայկական կոտորածներին, սկսած 19-րդ դարից, ինչպես նաև երիտթուրքերի կողմից իրագործված Հայոց ցեղասպանությանը, որի զոհ են դարձել 1,5 մլն մարդիկ:
Ջանփոլադյանը դատապարտել է մարդկության դեմ գործած այդ հանցագործությունը հերքելու քաղաքականությունը, որն իրականացնում են Թուրքիայի ինչպես նախկին, այնպես էլ ներկա իշխանությունները:
Բացի դրանից, դեսպանն անդրադարձել է հայ-արաբական հակաօսմանական պայքարին և Ցեղասպանությունից հետո արաբների, մասնավորապես սիրիացիների մարդասիրական վերաբերմունքին հայ ժողովրդի հանդեպ:
Նա հույս է հայտնել, որ նոր սիրիական խորհրդարանը կուսումնասիրի Հայոց ցեղասպանության հարցը, դրանով հանդերձ կատարելով իր մարդասիրական պարտքը հազարավոր հայերի հիշատակի առջև, ովքեր օսմանյան իշխանությունների կողմից սպանվել են Սիրիայի տարածքում:

25 April 2012 - 17:56 AMT
Посол Армении в Сирии надеется, что новый сирийский парламент рассмотрит вопрос признания Геноцида армян
Официальная сирийская газета «Аль-Баас» опубликовала 24 апреля пространное интервью посла Армении в Сирии Аршака Джанполадяна.
Как передает пресс-служба МИД Армении, посол в своем интервью обратился, в частности, к армянским погромам в Османской Турции, начиная с 19 века, а также совершенному младотурками Геноциду армян, жертвами которого стали 1,5 млн человек.
Джанполадян осудил политику отрицания этого преступления против человечества, которую осуществляют как прежние, так и нынешние власти Турции.
Помимо этого, посол обратился к армяно-арабской антиосманской борьбе и гуманному отношению арабов, в частности сирийцев, к армянскому народу после Геноцида.
Высоко оценив роль арабов в столь тяжкий момент истории армянского народа, Джанполадян выразил надежду на то, что новый сирийский парламент изучит вопрос признания Геноцида армян, тем самым выполнив свой гуманистический долг перед памятью тысяч армян, убитых османскими властями на территории Сирии.
Пресс-служба МИД РА также сообщает, что мероприятия, посвященные 97-й годовщине Геноцида армян, широко освещались в сирийских печатных и электронных СМИ, а на телевидении 24 апреля вышла особая передача, посвященная Геноциду армян.