Վ. Բրյուսովի անվան Երևանի պետական լեզվաբանական համալսարանի ռեկտոր Սուրեն Զոլայնին աշխատանքից հեռացնելու հետ կապված սկանդալը կարող է ապագա ընտրություններում լրջորեն անդրադառնոլ իշխող ՀՀԿ-ի վրա: Այս մասին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է քաղաքագետ Ստեփան Գրիգորյանը: Ըստ նրա հաշվարկների, ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանի և Զոլյանի միջև դիմակայությունը ՀՀԿ-ի համար 30-40 հազար քվե կարժենա:
Գրիգորյանն ընդգծել է, որ թեև սա քաղաքական կոնֆլիկտ չէ, սակայն բավականին վարկաբեկում է ՀՀԿ-ին հանրության աչքում: Ապրիլի 17-ին ՀՀ ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը աշխատանքից հեռացրեց Բրյուսովի անվան ԵՊԼՀ ռեկտոր Սուրեն Զոլյանին: Նման որոշման կայացման համար հիմք է ծառայել այն, որ վերջինս արվել է երկու խիստ նկատողություն` նախարարի հրամանները չկատարելու մասին: Մասնավորապես, այն հրամանին, որն արգելում էր նրան բացակայել մարտի 19-23 ընկած ժամանակահատվածում: Մինչև ռեկտորի ընտրությունները, ԵՊԼՀ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար է նշանակվել Գայանե Գասպարյանը:
Իր հերթին Զոլյանն իր արարքը բացատրել է տարածաշրջանային լեզուների եվրապական խարտիայի փորձագետների կոմիտեի ընդլայնված նիստին մասնակցելու անհրաժեշտությամբ:
Զոլյանի պաշտոնաթողությունն առաջացրել է համալսարանի ուսանողների մի մասի դժգոհությունը, ովքեր սկսել են այդ առիթով բողոքի ակցիաներ իրականացնել:

Скандал с увольнением ректора Ереванского государственного лингвистического университета им. В.Брюсова Сурена Золяна может сильно отразиться на правящей Республиканской партии Армении (РПА) во время предстоящих парламентских выборах. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил политолог Степан Григорян. По его расчетам, конфликт между министром науки и образования Арменом Ашотяном и Золяном будет стоить РПА минимум 30-40 тыс. голосов.
Григорян подчеркнул, что хотя это не политический конфликт, однако он сильно бьет по РПА в глазах общественности.
Министр образования и науки Армении Армен Ашотян 17-го апреля уволил ректора ЕГЛУ им. В.Брюсова Сурена Золяна. Основанием для принятия такого решения послужили два строгих выговора ректору ЕГЛУ за невыполнение приказов министра, в частности, неподчинение распоряжению, запрещающему ему отсутствовать в период с 19 по 23 марта. Временно исполняющим обязанности ректора до проведения выборов стала проректор ЕГЛУ Гаяне Гаспарян.
В свою очередь сам Золян объяснил свой поступок необходимостью участия в пленарном заседании Комитета экспертов Европейской хартии региональных языков, членом которой он является.
Отставка Золяна вызвала недовольство некоторой части студентов ВУЗ-а, которые начали проводить акции протеста против увольнения бывшего ректора.