Հայաստանի նախկին արտգործնախարար և կոալիցիոն «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ընտրացուցակի երկրորդ համար Վարդան Օսկանյանը ամերիկայն ազդեցության գործակալ է, գտնում է ՍԻՄ նախագահ Հայկ Բաբուխանյանը: Այդ մասին նա հայտարարել է Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում՝ մեկնաբանելով երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի արտաքին քաղաքականությունը և ըստ Բաբուխանյանի այժմ ձևավորված «լևոնաքոչարյանական» ուժերի միությունը: «Ռոբերտ Քոչարյանի արտաքին քաղաքականությունը ռուսամետ չէր, այլ կոչվում էր փոխլրացման քաղաքականություն: Այդ քաղաքականության ետևում կանգնած էր ամերիկյան շահերի լրտես Վարդան Օսկանյանը, որը ժամանակին շատ վտանգավոր արտաքին քաղաքականություն էր վարում Ղարաբաղի հարցում»,-ասել է Բաբուխանյանը:
Բաբուխանյանը նաև խստորեն դատապարտել է Օսկանյանի վերջին հայտարարությունն այն մասին, թե «Հայաստանին լիբիական, թունիսյան կամ եգիպտական սցենար է հարկավոր»: Այդ հայտարարությունը ցույց է տալիս, թե ինչ նպատակներով ու գաղափարներով է առաջնորդվում պարոն Օսկանյանը և ընդհանրապես «լեևոնաքոչարյանական» ուժերը, հայտարարել է նա՝ հավելելով, որ հայ ժողովուրդը դեմ է «լիբիական սցենարի» իրագործմանն իր երկրում:
Ըստ Բաբուխանյանի, ակնհայտ է, որ խոսքը գնում է Հայաստանը ՌԴ հետ գործընկերային հարաբերություններից, նոր ձևավորվող Եվրասիական միությունից, դուրս բերելու ու Հայաստանում ԱՄՆ ազդեցության հաստատման մասին: «Ինչո՞ւ է դա հարկավոր: Հարկավոր է, որովհետև պետք է վերահսկել կասպյան նավթի տարանցման ուղղությունները: Հիմա դա է պետք ամերիկացիներին: Պետք է, որ ռուսական ռազմակայանը դուրս բերվի Հայաստանից, ելք ապահովվի դեպի Իրանի հյուսիսային սահման և վերահսկողություն հաստատվի այնտեղ: Սա այն ծրագիրն է, որի մասին ուղղակիորեն խոսում է Օսկանյանը: Լևոնն այդ մասին խոսում էր 1988թ. ի վեր»,-հավելել է նա:
Ինչ վերաբերում է Օսկանյանի քննադատությանը կառավարության հասցեին, ապա Բաբուխանյանը հեգնանքով նշել է, որ այժմ կարծես երկու ԲՀԿ գոյություն ունի՝ Գագիկ Ծառուկյանի ու նախարարների ԲՀԿ-ն ու Վարդան Օսկանյանի ԲՀԿ-ն:

Экс-глава МИД Армении и второй номер избирательного списка колаиционной партии “Процветающей Армении” Вардан Осканян является американским агентом влияния, считает глава партии «Союз «Конституционное право» (СКП) Гайк Бабуханян. Об этом он заявил на пресс-конференции в Ереване, комментируя внешную политику второго президента Роберта Кочаряна и сформировавшийся сейчас, по мнению Бабуханяна, союз "левоно-кочаряновских" сил. “Внешняя политика Роберта Кочаряна была не пророссийской, а называлась комплементарной. И над этой политикой стоял шпион американских интересов Вардан Осканян, который в свое время осуществлял очень опасную внешную политику в вопросе Карабаха”,- заявил глава СКП.
Бабуханян также подверг резкой критике недавнее заявление Осканяна, что “Армении нужен ливийский, туниский или египетский сценарий”. “Это заявления показывает, какими идеалами и целями движется госипидн Осканян и вообще “Левоно-кочаряновские силы””,- заявил он, добавив, что армянский народ против повторения у себя “ливийского сценари”.
По словам Бабуханяна, очевидно, что речь идет о выводе из Армении из рамок партнерских отношений с Россией, из только формирующегося Евразийского союза, и установление американского контроля за Армений. “Зачем это нужно? Потому что нужен контроль за направлениями транзита каспийской нефти . Это нужно американцам сейчас. Вывод российской военной базы из Армении, выход на северные границы Ирана и установление контроля за ними… И это программа, о которой Осканян прямо сказал. Левон об этом говорил начиная с 1988 года ”,-добавил он.
Что касается критики Оскнаяном правительства, то Бабуханян с иронией заметил, что сейчас существуют как бы “Процветающие Армении”: ППА Гагика Царукяна и министров от партии в правительстве, и ППА Вардана Осканяна.