27 April 2012 - 15:48 AMT
Բրյուսելում տեղի է ունեցել ԵՄ հետ մուտքի արտոնագրերի դյուրացման շուրջ բանակցությունների երկրորդ փուլը
Ապրիլի 26-27-ին Բրյուսելում տեղի ունեցավ Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական Միության միջև մուտքի արտոնագրերի դյուրացման և առանց թույլտվության բնակվող անձանց հետընդունման /ռեադմիսիայի/ շուրջ համաձայնագրերի բանակցությունների երկրորդ փուլը: Հայկական պատվիրակությունը գլխավորում էր ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Զոհրաբ Մնացականյանը:
Մուտքի վիզաների դյուրացման համաձայնագրով ՀՀ քաղաքացիների համար կնախատեսվեն Շենգենյան գոտու երկրներ մուտքի արտոնագրեր ստանալու դյուրացված ընթացակարգեր: Համաձայնագրով սահմանվում է, որ Հայաստանի գիտնականները,ուսանողները, լրագրողները, գործարարները, սպորտի և արվեստի գործիչները և այլք վիզա կարող են ստանալ պարզեցված կարգով: Նախատեսվում է նաև նվազեցնել Շենգենի մուտքիարտոնագրերի գինը և դյուրացնել ընթացակարգերը:
Մուտքի արտոնագրերի դյուրացման համաձայնագրին զուգահեռ Հայաստանի և ԵՄ միջև բանակցվում է նաև հետ ընդունման մասին համաձայնագիր, որով կարգավորվելու են ԵՄ և Հայաստանի տարածքում առանց թույլտվության բնակվող անձանց վերադարձի և հետ ընդունման հարցերը:
Բանակցությունների ընթացքում երկուստեք գոհունակությամբ նշվել է, որ կողմերի միջև արդյունավետ աշխատանքի արդյունքում լավ առաջընթաց է գրանցվել փետրվարից մեկնարկած գործընթացում, ինչի հետևանքով հնարավոր կլինի մոտ ապագայում ավարտին մոտեցնել բանակցությունները: Բանակցությունների հաջորդ փուլը նախատեսվում է Երևանում հունիսին:

27 April 2012 - 15:46 AMT
26-27 апреля в Брюсселе прошел второй тур переговоров между Арменией и Евросоюзом по упрощению визового режима и реадмиссии (принятию назад) лиц, проживающих без соответствующего разрешения. Армянскую сторону на переговорах представлял заместитель министра иностранных дел РА Зограб Мнацаканян.
По соглашению об упрощении визового режима армянским гражданам станет легче получать въездные визы в Шенгенскую зону. В рамках соглашения ученые, студенты, журналисты, бизнесмены, представители спорта и искусства смогут получать визу в упрощенном порядке.
Предполагается также снизить цены на получение виз и уменьшить бюрократические проволочки. Параллельно с упрощением визового режима переговоры ведутся также в сфере договора о реадмиссии, которым будут регулироваться вопросы возвращения лиц, нелегально находящихся на территории ЕС и Армении.
В рамках переговоров стороны выразили удовлетворение тем, что переговоры протекают весьма успешно и, благодаря этому, в скором времени можно будет их завершить.