29 Ապրիլ 2012 - 13:31 AMT
ԱՊՀ դիտորդների առաքելությունը շարունակում է ՀՀ ԱԺ-ի ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավի մոնիթորինգը: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ին հաղորդել են ԱՊՀ դիտորդական առաքելության շտաբից:
«ՀՀ գլխավոր դատախազության ղեկավարության հետ հանդիպման ընթացքում առաքելության ներկայացուցիչները ծանոթացել են ընտրական գործընթացի վիճակի և դատախազության կողմից իրականացվող աշխատանքերի մասին` նախատեսված ընտրական գործընթացի ժամանակ օրինականությունը պահպանելուն: Դա վերաբերում է նաև ընտրախախտումների վերահսկամանն ու դրանք վերանցնելու աշխատանքներին»:
ՀՀ Ոստիկանությունում առաքելության շտաբի ղեկավարությունը ծանոթացել է ընտրացուցակները հաստատելու և կազմելու աշխատանքներին:
Կայացել են նաև հանդիպումներ ԱԳՆ, Վերաքննիչ դատարանի, ՀՀ ռադիոյի և հեռուստատեսության ազգային հանձնաժողովի հետ, որոնց ընթացքում քննարկվել են նախընտրական քարոզարշավի ընթացքին առնչվող հարցեր:
Դիտորդները շարունակում են ուսումնասիրել տարածքային և տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքները` ուղղված խորհրդարանական ընտրությունների կազմակերպմանն ու անցկացմանը: Այցեր են կատարվել Տավուշի և Գեղարքունիքի մարզերի ընտրական հանձնաժողովներ:
ԱՊՀ դիտորդական առաքելությունում ներառվել են 173 դիտորդներ, որոնք ներկայացնում են Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղստանի, Մոլդովայի, Տաջիկստանի, Թուրքմենստանի, Ուզբեկստանի, Ուկրաինայի հանրապետությունները և ՌԴ-ն, ինչպե նաև ԱՊՀ մասնակից պետությունների Միջխորհրդարանական ասամբլեան, ասվում է հաղորդագրությունում:

29 Апрель 2012 - 12:21 AMT
Миссия наблюдателей от СНГ продолжает мониторинг избирательной кампании по выборам депутатов Национального Собрания Республики Армения. Об этом PanARMENIAN.Net сообщили в штабе Миссии наблюдателей от СНГ .
“На встрече с руководством Генеральной прокуратуры Республики Армения представители Миссии были проинформированы о состоянии законности выборного процесса и о работе, проводимой прокуратурой по надзору за соблюдением законности в электоральный период, в том числе по рассмотрению обращений о нарушениях выборного законодательства и принимаемых мерах по их устранению.
В Полиции Республики Армения руководство Штаба Миссии было проинформировано о проводимой работе по составлению и уточнению списков избирателей.
Состоялись также встречи с руководством Министерства иностранных дел, Апелляционного суда, Национальной комиссии по телевидению и радио Республики Армения, на которых были обсуждены вопросы хода избирательной кампании.
Наблюдатели от Содружества продолжают изучать работу территориальных и участковых избирательных комиссий по подготовке и проведению парламентских выборов. Посещены избирательные комиссии Тавушского и Гегаргуникского марзов (областей).
Завершилось формирование Миссии наблюдателей от СНГ. В её составе 173 наблюдателя, представляющих Республику Беларусь, Республику Казахстан, Кыргызскую Республику, Республику Молдова, Российскую Федерацию, Республику Таджикистан, Туркменистан, Республику Узбекистан, Украину, Межпарламентскую Ассамблею государств – участников СНГ, Парламентское Собрание Союза Беларуси и России, Исполнительного комитета СНГ”, – говорится в сообщение.