Մայիսի 4-ին Երևանի Ժամանակակից արվեստի թանգարանում բացվելու է մոսկովյան ռեժիսոր Հարություն Ջինանյանի (JINO) ցուցահանդես-ակցիան: Ինչպես հաղորդում են կազմակերպիչները, ցուցահանդեսի յուրահատկությունը նրանում է, որ միաժամանակ մեկ ցուցադրության մեջ ներկայացվելու են արվեստի տարբեր տեսակներ՝ տարբեր տարիների տեսագրություններից մինչև ձեռագործ ժամանացույցներ, որոնք պատրաստվել են հին խորհրդարային մեխանիկական ժամացույցներից: Աբստրակտ գեղանկարչական աշխատանքներից մինչև փաստագրական լուսանկարներ, որոնք արվել են հեղինակի կողմից ռուսական «Աշխարհի շուրջ» լեգենդար ծրագրի նկարահանումների ժամանակ:
Ցուցահանդեսի բանաձևն է՝ 4X24: 24 ժամ (ցուցադրվելու են ժամացույցներ), կինոյի 24 կադր (տարբեր տարիների տեսագրությունների և լուսանկարների ցուցադրություն), 24 գեղանկարչական աշխատանքներ, ինչպես նաև 24 լուսանկարներ ողջ աշխարհից: Հեղինակի գաղափարը նրանում է, որ որտեղ էլ գտնվի հայը, ինչ լեզվով էլ խոսի, որ ժամանակով էլ ապրի՝ մոսկվյան, նյույորքյան, փարիզյան, նրա ներսում միշտ երևանյան ժամանակ է:
Հարություն Ջինանյանը հեռուստատեսային ռեժիսոր է, նկարիչ, լուսանկարիչ: Որպես բեմադրող ռեժիսոր աշխատել է Մոսկվայում «Մոսսովետի» անվան թատրոնում, որպես գլխավոր ռեժիսոր «ՕՌՏ» հեռուստաընկերությունում, եղել է «Աշխարհի շուրջ» Միխայիլ Կոժուխովի հետ ծրագրի ռեժիսորը:

4-го мая в Ереванском музее современного искусства откроется выставка-акция, московского режиссера Арутюна Джинаняна (JINO).
Как сообщают организаторы, уникальность выставки в том, что в одной экспозиции одновременно будут представлены разные виды искусств – от видеоработ разных лет до уникальных часов ручной работы, сделанных из старых советских механических часов; от абстрактных живописных работ до документальных фотографий, сделанных автором во время съемок легендарной программы российского телевидения «Вокруг света».
Формула выставки: 4X24. 24 часа (будут выставлены часы), 24 кадра в кино (показ видео и фоторабот разных лет), 24 живописные работы, а также 24 фотографии со всего мира.
Идея автора в том, что где бы ни находился армянин, на каком языке ни говорил, по какому времени ни жил – по московскому, нью-йоркскому или парижскому, у него внутри всегда ереванское время.
Арутюн Джинанян – телевизионный режиссер, художник, фотограф. Работал режиссером-постановщиком в московском театре имени «Моссовета», арт-директором и режиссером-постановщиком «Авторского телевидения» в Москве, главным режиссером на телекомпании ОРТ, режиссером программы «Вокруг света» с Михаилом Кожуховым на РТР.
Джинанян также является режиссером-постановщиком таких значимых телепрограмм Центрального телевидения и Первого канала, как «Пресс-клуб», «Мужчина и женщина», «Доброе утро».
Он также является режиссером-постановщиком многосерийных фильмов «Клуб» и «След», многочисленных документальных фильмов, в том числе фильма «Рабство. История любви» (который был номинирован как лучший документальный фильм на Международном фестивале документальных фильмов FIPA во Франции). Его живописные работы были успешно выставлены в Москве и в Нью-Йорке.