30 Ապրիլ 2012 - 12:17 AMT
Սեյեդ Ալի Սաղայիան. Հայ-իրանական ռազմավարական հարաբերությունները բխում են երկու ժողովուրդների պատմամշակութային ընդհանրություններից
Ապրիլի 30-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպան Սեյեդ Ալի Սաղայիանին` մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունն ավարտելու կապակցությամբ: Հանդիպման ընթացքում կողմերը բարձր են գնահատել երկու երկրների միջև գոյություն ունեցող բազմաբնույթ հարաբերությունները, նշել, որ 20-ամյա համագործակցության ընթացքում կողմերն իրականացրել են բազմաթիվ ծրագրեր և նախատեսում են առաջիկայում ընդլայնել համագործակցությունը:
Ինչպես հայտնել է ՊՆ մամլո ծառայությունը, անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային խնդիրներին, խոսվել է տարածաշրջանային անվտանգության ընկալման ընդհանուր մոտեցումների, առկա հակամարտությունների լուծման ուղիների ու դրանց վերաբերյալ կողմերի դիրքորոշումների մասին: ՀՀ պաշտպանության նախարարը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին՝ իր դիվանագիտական առաքելության ընթացքում երկու երկրների միջև հարաբերությունների սերտացմանն ու կապերի ամրապնդմանը նպաստելու համար:
Դեսպան Սեյեդ Ալի Սաղայիանը նշել է, որ հայ-իրանական ռազմավարական հարաբերությունները բխում են ինչպես երկու երկրների ղեկավարների քաղաքական կամքից, այնպես էլ երկու ժողովուրդների պատմամշակութային ընդհանրություններից:
Ս.Օհանյանը դեսպանին մաղթել է հաջողություններ և հույս հայտնել, որ նա իր հետագա գործունեության ընթացքում նույնպես կնպաստի երկու երկրների բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդմանը:

30 апреля министр обороны Армении Сейран Оганян встретился с послом Ирана в РА Сейедом Али Сагайаном, завершающим свою дипломатическую миссию в республике, сообщает пресс-служба Министерства обороны РА. В ходе встречи стороны высоко оценили существующие между двумя странами разносторонние отношения, отметив, что в течение 20-летнего сотрудничества стороны осуществили многочисленные программы и в будущем планируют расширить сотрудничество.
Собеседники обсудили также региональные проблемы, в частности, коснулись общих подходов к обеспечению региональной безопасности, позиций по урегулированию существующих конфликтов.
Сейран Оганян выразил благодарность послу за содействие укреплению отношений между двумя странами. В свою очередь, Сейед Али Сагайан отметил, что стратегическое сотрудничество между Арменией и Ираном исходит из политической воли глав двух государств, как и из культурно-исторической общности двух народов.
Глава оборонного ведомства пожелал послу успехов и выразил надежду, что он в своей дальнейшей деятельности также будет содействовать укреплению отношений двух стран.