Այսօր` ապրիլի 30-ին, ԵԱՀԿ ներկայացուցիչները կարողացան անձամբ ծանոթանալ ադրբեջանցիների կողմից ՀՀ Տավուշի մարզի Դովեղ հայկական բնակավայրի գնդակոծման հետևանքներին: Մի բնակավայրի, որը ապրիլի 25-ին 40 րոպե շարունակ ադրբեջանցիների նշանակետն էր, և որտեղ գնդակոծման է ենթարկվել մանկապարտեզը, որի սաներին, ինչպես և դպրոցի աշակերտներին տարհանել են այլընտրանքային ելքերով: Լուսա- և տեսանկարահանման օգնությամբ ԵԱՀԿ ներկայացուցիչներն արձանագրել են գնդակոծման հետևանքները:
ԵԱՀԿ գործող նախագահի ներկայացուցչի դաշտային օգնականներ Խրիստո Խրիստովը և Իրժե Աբերլեն նույնպես այցելել են դեպքի վայր, որտեղ ադրբեջանական դիվերսիոն խումբը սպանել է երեք հայ ժամկետային զինծառայողների` ջահել տղաների, որոնց հողին հանձնեցին երեկ: Դրանից հետո ԵԱՀԿ ներկայացուցիչները Բերդի ռազմական ոստիկանությունում մանրակրկիտ զննել են հարձակման ենթարկված մեքենան, որով, ինչպես խոսում են, անզեն և քաղաքացիական հագուստով երիտասարդները վերադառնում էին զորամաս, և փաստագրել են այն ամենը, ինչ մնացել է մեքենայից:
Մինչ այդ ԵԱՀԿ առաքելությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի ԶՈՒ շփման գծում մոնիթորինգ էր անցկացրել, որն առանց միջադեպերի էր անցել: Շփման գծում, որտեղ անցյալ գիշեր ադրբեջանական կողմը կրկին խախտել է հրադադարի ռեժիմը, կրկին գնդակոծել հայկական դիրքերը: Բարեբախտաբար, այս անգամ տուժածներ չկան:
Եկան, տեսան, արձանագրեցին: Իսկ հետո ի՞նչ: Կրկին կսկսվեն անվերջ խոսակցությունները «հրադադարի ռեժիմի պահպանման անհրաժեշտության» մասին: Խոսակցություն առանց կոնկրետ հասցեատիրո՞ջ: Կրկին խնդիրը խաղաղ ճանապարհով, այլ ոչ թե զենքի օգնությամբ լուծելու կոչե՞ր: Կրկին միջնորդներն ու միջազգային հանրությունը նրանց հետ միասին փակելո՞ւ են աչքերը Ադրբեջանի կողմից անթիվ զենքի ձեռքբերման վրա, անգամ նույն այդ միջնորդներից: Կրկին ադրբեջանական կողմը դիվերսիանե՞ր է իրականացնելու: Կրկին զոհվելու են ադրբեջանցի դիվերսանտների կողմից դավադրաբար սպանված հայ երիտասարդնե՞ր:
Կրկին գնդակոծվելու են մանկապարտեզներն ու դպրոցները, որտեղից երեխաներին տարհանելու են պատուհաններո՞վ:
Թե՞: Թե՞ միջազգային հանրությունն իր մեջ ուժ կգտնի նշելու զենքը վայր դնելու իր կոչերի կոնկրետ հասցեատիրոջը, ձեռնարկելու խոսքերով չսահմանափակվող ու գործող միջոցներ, որոնք այդքան լավ են գործում, երբ պետք է, ստիպելու իսկապես բանակցություններ վարել, այլ ոչ թե ձախողել դրանք վերջին րոպեին, ինչպես սովոր է դա անել ադրբեջանական կողմը:

30 Апрель 2012 - 16:40 AMT
Сегодня, 30 апреля, представители ОБСЕ смогли лично ознакомиться с последствиями обстрела азербайджанскими военными силами армянского приграничного села Довех в Тавушской области РА. Села, которое 25 апреля азербайджанцы в течение 40 минут держали под прицелом, где обстрелу подвергся детский сад, воспитанников которого, как и учеников школы эвакуировали обходными путями. С помощью фото- и видеосъемки представители ОБСЕ зафиксировали последствия обстрела.
Полевые помощники личного представителя действующего председателя ОБСЕ Христо Христов и Жири Аберле также побывали на тот самом месте, где азербайджанская диверсионная группа убила трех армянских военнослужащих-контрактников – молодых ребят, которых накануне предали земле. После, в военной полиции города Берд тщательно осмотрели подвергшуюся нападению машину, на которой, как говорят, безоружные и одетые в гражданскую одежду ребята возвращались в часть, и документально зафиксировали все, что от машины осталось.
До этого миссия ОБСЕ на линии соприкосновения ВС Армении и Азербайджана провела мониторинг, который прошел без инцидентов. На линии соприкосновения, где прошлой ночью азербайджанская сторона опять нарушила режим перемирия, опять обстреляла армянские позиции. К счастью, на этот раз обошлось без пострадавших.
Приехали, увидели, зафиксировали. Что дальше? Опять начнутся бесконечные разговоры о «необходимости сохранения режима прекращения огня». Разговоры без конкретного адресата? Опять призывы решать проблемы мирным путем, а не с помощью оружия? Опять посредники и мировое сообщество будут закрывать глаза на приобретение Азербайджаном бесчисленного количества оружия, даже и у самих посредников? Опять азербайджанская сторона будет осуществлять диверсии? Опять будут гибнуть армянские ребята, вероломно убитые азербайджанскими диверсантами? Опять будут обстреливаться детские сады и школы, откуда детей будут эвакуировать через окна?
Или? Или международное сообщество найдет в себе силы назвать конкретного адресата своих призывов сложить оружие? Предпринять действенные, не ограничивающиеся словами меры, которые так хорошо действуют тогда, когда надо? Заставить на самом деле вести переговоры, а не срывать их в последний момент, как это привыкла делать азербайджанская сторона?